Trwa ładowanie...

A2 będzie, ale w kawałkach

A2 będzie, ale w kawałkach
d1u6y09
d1u6y09

Na nowo zaczęła się walka z czasem, by przed inauguracją Euro 2012 wybudować i otworzyć biegnący ze Strykowa do stolicy ponad 90-kilometrowy odcinek autostrady A2. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła właśnie sześć przetargów: pięć dotyczy zaprojektowania i wykonania konkretnych odcinków autostrady, szósty nadzoru nad inwestycją.

(fot. PAP/Bogdan Borowiak)
Źródło: (fot. PAP/Bogdan Borowiak)

Według GDDKiA system, w którym jedna firma zaprojektuje odcinek i sama go wykona skróci czas jego wykonania, a podzielenie na pięć etapów wzmocni także konkurencyjność, co może zmniejszyć koszty szacowanej na 4-5 mld zł inwestycji. Przetargi rozpisano po blisko miesiącu od fiaska negocjacji z konsorcjami Autostrada Południe i Autostrada Mazowsze, które ubiegały się o kontrakt na budowę 91-kilometrowego odcinka Stryków - Konotopa.

Zwycięskie konsorcjum miało wybudować trasę za własne pieniądze, a potem odzyskać je z poboru opłat za przejazdy. Nic z tego nie wyszło, bo - jak mówił Mikołaj Karpiński z resortu infrastruktury - kształt umowy, do której dążyły oba konsorcja, spowodowałby bardzo wysokie koszty przejazdu dla kierowców. Dlatego A2 wybuduje państwo - głównie za pieniądze pożyczone w Europejskim Banku Odnowy i Rozwoju.

Firmy, które zabiorą się do budowy, poznamy pod koniec września, a od momentu podpisania umów na projekty i budowę zostaną 32 miesiące. Teoretycznie oznacza to, że A2 dotrze na przedmieścia Warszawy pod koniec maja 2012, a inaugurację Euro 2012 zaplanowano na 9 czerwca. Poślizg przy rozstrzygnięciu choćby jednego przetargu może zatem obrócić w pył całą misterną konstrukcję drogowców.

d1u6y09

Gdybyśmy podzielili ten odcinek tylko na dwie części, to przy ewentualnych problemach na etapie budowy jednego z nich nie byłoby połowy autostrady, a przy pięciu odcinkach problem byłby tylko z jej małą częścią - mówi Andrzej Maciejewski z centrali GDDKiA. Mamy sposób, jak w ogóle nie dopuścić do problemów, ale za wcześnie o tym mówić. Poza tym zakładamy, że wszystko przebiegnie bez zakłóceń. Odcinek z Konina do Strykowa powstał w 22 miesiące, a ogłoszone teraz przetargi dają firmom 10 miesięcy więcej. Nie wszyscy podzielają jednak optymizm Maciejewskiego. Jerzy Polaczek, minister infrastruktury w rządzie PiS, stwierdził niedawno, że realny termin oddania do użytku odcinka Stryków - Konotopa to połowa 2013 r., m.in. dlatego że mogą pojawić się problemy z finansowaniem - EBOiR jak dotychczas zadeklarował bowiem sfinansowanie tylko połowy inwestycji.

Najdłuższy wydzielony teraz odcinek to ten od planowanego na 2011 r. węzła Łódź (29 km), najkrótszy, który dobiegnie do Konotopy, ma 7 km. Droga ma mieć cztery pasy ruchu po 3,75 m szerokości każdy, a jezdnie oddzieli 11-metrowy pas rezerwowy.

A2 będzie drogą płatną - prawdopodobnie 20 gr za km, co oznacza, że z Łodzi do Warszawy i z powrotem zapłacimy 36 zł.

Marcin Darda
POLSKA Dziennik Łódzki

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj