Trwa ładowanie...
d1dr550
Wiadomości

5 elementów, które musisz sprawdzić w samochodzie przed zimą

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
5 elementów, które musisz sprawdzić w samochodzie przed zimą
(mat. prasowy)
d1dr550

Zima zbliża się wielkimi krokami. Nieustanna wilgoć, sól, którą są posypywane drogi, mróz i szybko zapadający zmrok stawiają przed naszym autem wyzwania łatwo ujawniające jego słabe punkty. Jak się przygotować do zimy, by auto przetrwało ją bez szwanku?

Kiedy podczas zimowych zmagań za kierownicą coś zawiedzie, może być już za późno na ratunek, a nawet jeśli nie, naprawa powstałych usterek będzie bardzo kosztowna. Dlatego jeszcze przed nadejściem zimy pewne newralgiczne elementy naszego auta powinniśmy poddać szczegółowej diagnozie, by mieć pewność, że przez kilka zimowych miesięcy nie sprawią nam problemów. Co warto sprawdzić?

Opony
Według badań na zlecenie Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego aż 95 proc. kierowców w Polsce zmienia opony na zimowe. Okazuje się zatem, że są świadomi korzyści, jakie niesie ze sobą sezonowa wymiana ogumienia. Aby „zimówki” spełniały swoje zadanie, muszą być w dobrej kondycji. Montaż opon zimowych to znakomita okazja do sprawdzenia ich stanu. Pamiętajmy, że nie liczą się tylko uszkodzenia mechaniczne, lecz także głębokość bieżnika, która w przypadku opon zimowych ma kluczowe znaczenie. Polskie przepisy mówią, że minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika to 1,6 mm. W przypadku opon zimowych to jednak zdecydowanie za mało. Według testu ADAC samochód jadący z prędkością 30 km/h na oponach z bieżnikiem o głębokości 7,5 mm na zatrzymanie na zaśnieżonej nawierzchni potrzebuje 23 m. W przypadku bieżnika o głębokości 4 mm droga hamowania będzie o prawie 4 m dłuższa. Z powyższych względów bieżnik opony zimowej powinien mieć przynajmniej 4 mm głębokości, aby opona spełniała swoje zadanie. Pamiętajmy, że
opony zimowe zakładamy, kiedy średnia dzienna temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.

Akumulator
To najczęstsze źródło problemów w czasie zimy. Jak podkreślają eksperci, pojemność tradycyjnego akumulatora samochodowego już przy temperaturze 0 stopni Celsjusza spada nawet o 20 proc., a przy -18 stopniach może wynosić już zaledwie połowę tej wyjściowej. Jednocześnie znacząco wzrasta natężenie prądu, jaki pobiera rozrusznik. Akumulator, który ma już za sobą 2-3 zimy może w takich warunkach odmówić współpracy. Z tego powodu jeszcze jesienią warto wykonać prosty test napięcia ładowania oraz sprawdzić ogólny stan baterii w samochodzie.

Światła
W zimie znacznie więcej czasu poruszamy się po zmroku, a to oznacza, że znacznie częściej korzystamy ze świateł w samochodzie. Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, jak istotne dla bezpieczeństwa są prawidłowo ustawione światła, i chyba każdy przynajmniej raz został oślepiony przez nieprawidłowo ustawione światła innego pojazdu. Ustawienie reflektorów powinniśmy sprawdzić przynajmniej raz w roku, najlepiej właśnie przed zimą.
Przy okazji warto sprawdzić, czy działa regulacja ich wysokości (jeśli pojazd posiada taką funkcję) oraz czy klosze reflektorów są wystarczająco przejrzyste i nie przepuszczają wilgoci.

Płyn chłodniczy
Pozornie błahy element, ale może narazić nas na spore koszty, kiedy okaże się, że jego temperatura krzepnięcia jest zbyt wysoka. Jeżeli nie do końca wiemy, co znajduje się w naszej chłodnicy, albo dawno tego nie kontrolowaliśmy, to z pewnością należy wykonać test temperatury zamarzania płynu chłodniczego. Powinna wynosić -37 stopni Celsjusza.

Wycieraczki
Często marginalizowany przez kierowców element wyposażenia, który okazuje się kluczowy dla bezpieczeństwa jazdy zimą. Zużyte i źle pracujące wycieraczki niezwykle uprzykrzają jazdę w deszczowe wieczory. Tymczasem zakup nowych piór nie będzie dużym wydatkiem, a ich wymiana nie powinna sprawić problemu.

Skoro wiemy już, jakie elementy warto sprawdzić przez zimą, pora się dowiedzieć, gdzie to zrobić najlepiej. Z pomocą przychodzi profesjonalna sieć serwisów First Stop, która ma 75 punktów w całej Polsce. Fachowcy First Stop specjalizują się w doborze i wymianie opon oraz kompleksowej kontroli najważniejszych elementów samochodu. Pomogą dobrać najlepsze opony zimowe, zatroszczą się nawet o umycie i profesjonalne przechowanie ogumienia, które wymienisz, oraz sprawdzą, czy Twój samochód jest gotowy na zimę.

Więcej szczegółów i aktualnych promocji na firststop.pl.

d1dr550

Podziel się opinią

Share

d1dr550

d1dr550