Trwa ładowanie...
d1ul6r2

3500 patentów w jednym płynie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
3500 patentów w jednym płynie
(Shutterstock)
d1ul6r2

Olej silnikowy pełni kilka niezwykle istotnych funkcji. Syntetyczne, nowoczesne produkty Shell obniżają zużycie paliwa, wydłużają żywotność kluczowych podzespołów i bazują na nowatorskich dokonaniach inżynierów pracujących w laboratoriach koncernu na całym świecie (1) (2). Kluczową rolę w olejach Shell Helix Ultra odgrywa Technologia Shell PurePlus bazująca na 3500 patentach. Wszystko po to, aby lepiej chronić silnik i zmaksymalizować zadowolenie użytkownika. Jak to działa?

Unikatowa Technologia

Pogoń za wyprzedzającymi epokę rozwiązaniami nie zwalnia tempa. Aby nadążyć za motoryzacyjnymi koncernami, Shell opracował unikatową Technologię Shell PurePlus, na bazie której stworzył linię olejów Shell Helix Ultra, dopasowaną do silników pracujących nawet w najtrudniejszych warunkach. Od samochodów WRC zdobywających tytuły w najbardziej wymagających rajdach, przez bolidy F1 rywalizujące na torach wyścigowy całego świata, po motocykle Ducati i mocno zmodyfikowane sportowe maszyny startujące w niemieckich zawodach DTM.

d1ul6r2

Silniki pracują w bardzo wysokich temperaturach, wymagając jednocześnie perfekcyjnego smarowania przeciwdziałającego uszkodzeniu lub w najgorszym razie zatarciu. Klasyczny olej nie poradziłby sobie z pracą na najwyższych obrotach. Brytyjski Shell opracował metodę uzyskiwania z gazu ziemnego krystalicznie czystej bazy olejowej. W Katarze ulokowano największą i jednocześnie najdroższą tego typu rafinerię na świecie. Dziennie produkuje ponad 30 tysięcy baryłek olejów bazowych, co daje około miliona ton rocznie. To jednak dopiero początek drogi, bowiem 3500 unikatowych patentów ukrytych w zaawansowanej technologii, niesie za sobą wiele korzyści dla użytkownika.

Od gazu ziemnego do bazy olejowej

Oleje Shell Helix Ultra bazujące na Technologii Shell PurePlus dokładnie zabezpieczają ruchome części silnika przed zużyciem eksploatacyjnym. Zapewniają smarowanie już podczas rozruchu silnika i zdecydowanie szybciej od swoich klasycznych odpowiedników docierają do najgłębszych zakamarków mechanicznej maszynerii. Wysoka lepkość i bardzo małe opory wpływają również na niższe zużycie paliwa. Cechują się też czystością nieosiągalną dla mineralnych odpowiedników i nie pozostawiają w silniku niebezpiecznych zanieczyszczeń(3).

Jak wygląda proces produkcji krystalicznie niezwykłej bazy olejowej będącej podstawą olejów Shell Helix Ultra? Metan pozyskiwany z gazu ziemnego w reakcji z czystym tlenem przeistacza się w gaz syntetyczny (proces gazyfikacji). W dalszej kolejności przy pomocy reaktora gaz syntetyczny jest skraplany – w ten sposób powstaje syntetyczna ropa naftowa. W procesie hydrokrakingu cząsteczki ropy są rozbijane i dopiero w takiej postaci trafiają do destylarni, gdzie produktem finalnym jest krystalicznie czysta baza olejowa.

d1ul6r2

Olej dla perfekcjonistów

Miliardy dolarów przeznaczone na badania spożytkowane przez zespół naukowców i inżynierów mają swe odbicie w olejach Shell Helix Ultra obecnych na sklepowych półkach całego świata. Dostęp do zaawansowanych i wyprzedzających epokę rozwiązań mamy więc na wyciągnięcie ręki. Decydując się na ich kupno, przedłużymy żywot naszego silnika, zmniejszymy zużycie paliwa i skorzystamy z mocy 3500 patentów zawartych w olejach Shell Helix Ultra.

(1) W oparciu o wyniki badań zużycia paliwa ACEA M 111 w porównaniu z olejem referencyjnym dla branży.
(2) Na podstawie testu tworzenia się szlamu Sequence VG przeprowadzonego na oleju SAE 0W-40.
(3) W oparciu o wyniki badań zużycia paliwa ACEA M 111...

d1ul6r2

Podziel się opinią

Share

d1ul6r2

d1ul6r2