Trwa ładowanie...

100 lat wojskowej kariery Scanii

100 lat wojskowej kariery ScaniiŹródło: zdjęcie producenta
d34j2ea
d34j2ea

Od przeszło wieku Scania dostarcza zaawansowane technicznie pojazdy dla misji pokojowych. Pojazdy czerpią z modułowego systemu produkcji, funkcjonującego przy cywilnych ciężarówkach i autobusach Scanii.

Produkcja modułowa została wprowadzona przez Scanię pod koniec lat 30 XX wieku. System ma wiele zalet - elastyczność i zdolność adaptacji pojazdu do różnych potrzeb, dogodny serwis i dystrybucja części.

Przedstawiamy kalendarium najważniejszych wydarzeń dla Scanii w aspekcie militarnym.

1912: Pozytywne przejście testów ciężarówek Scania-Vabis przez szwedzką armię. 4 lata później wojsko zamówi model z napędem na cztery koła.

1936: Scania-Vabis rozpoczyna dostawę kilkuset silników do czołgów szwedzkiej armii.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

1939-45: Podczas II wojny światowej, Scania-Vabis wzorem całego szwedzkiego przemysłu ciężkiego przestawia się na produkcję uzbrojenia, między innymi silników do czołgów i innych rodzajów sprzętu wojskowego.

d34j2ea

1943-46: Scania rozpoczyna dostawy transportera opancerzonego 262 SKPF m/42 do szwedzkiej armii. Pojazd okazał się bardzo długowieczny. W latach 60 XX w. wyruszają na misję do Kongo. 1971: Powstają prototypy terenowych pojazdów nowej generacji: SBA111 (4x4) oraz SBAT111 (6x6).

1974: Saab-Scania i Administracja Zaopatrzenia Materiałowego (FMV) podpisują niecodzienne porozumienie: producent będzie wyróżniany kontraktami o wyższej wartości, o ile koszty serwisu i obsługi będą niskie.

1986: Ciężarówki Scania są używane przez siły pokojowe ONZ w Libanie (UNIFIL).

1987: Scania dostarcza 660 ciężarówek SBAT111 (6x6) do Indii i kolejnych 90 do Szwecji.

d34j2ea

1993: Ciężarówki Scania, doposażone w pancerz kabiny są używane w operacji pokojowej ONZ w Bośni (UNPROFOR).

1999: Ciężarówki Scania trafiają na misję prowadzoną przez międzynarodowe pokojowe siły NATO w Kosowie (KFOR).

2002: Transporter Scania-Vabis SKPF m/42 zostaje „zwolniony do cywila” po 60 latach służby w wojsku.

2004-2013: Scania dostarcza 700 silników do transporterów opancerzonych wojska polskiego.

d34j2ea

2007: Ciężarówki Scania w europejskich siłach EUFOR w Czadzie.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

2009: Scania zaopatruje armię Finlandii w ciężarówki 4x4 serii G. Umowa obejmuje naprawy, obsługę i szkolenie.

2012: Około 1,500 ciężarówek Scania SBA111 i SBAT111 jest nadal w szwedzkim wojsku, 35 lat po rozpoczęciu dostaw.

Przez ponad wiek „mundurowej” działalności Scania dostarczyła sprzęt wielu krajom: Finlandii, Indiom, Francji, Norwegii, Niemcom, Portugalii, Australii, Irlandii, Polsce, Holandii oraz Turcji.

d34j2ea
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34j2ea
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj