DK45
DK45 to droga krajowa stanowiąca połączenie pomiędzy centralną i południową częścią Polski. Długość DK45 wynosi około 217 km, z czego 22-kilometrowy fragment od Praszki do Kluczborka ta trasa dzieli z drogą krajową nr 42.
DK45 – opis trasy
Droga krajowa nr 45 rozpoczyna się w miejscowości Zabełków, w której krzyżuje się z DK78. Około 3 kilometry od Zabełkowa znajduje się ponadto granica z Czechami w Chałupkach, do której najlepszy dojazd oferuje właśnie DK45. Z kolei koniec trasy nr 45 jest zlokalizowany w Złoczewie, niewielkim mieście położonym niecałe 100 km na południowy zachód od Łodzi.
Najważniejszymi miejscowościami, które obejmuje przebieg DK45, są:
- Krzyżanowice;
- Racibórz;
- Zakrzów;
- Reńska Wieś;
- Krapkowice;
- Dąbrówka Górna;
- Opole;
- Bierdzany;
- Kluczbork;
- Gorzów Ślaski;
- Wieluń:
- Oleśnica.
Tym samym droga krajowa nr 45 łączy ze sobą trzy województwa: śląskie, opolskie oraz łódzkie. DK45 jest zwłaszcza chwalona przez podróżujących za swój przebieg w województwie śląskim, ponieważ pozwala tam ominąć Górnośląski Okręg Przemysłowy, a także Rybnicki Okręg Węglowy, w których panuje spore natężenie ruchu. Mimo że droga krajowa nr 45 nie wiedzie bezpośrednio do tych miejsc, to łączy się z odcinkami, które są z nimi świetnie skomunikowane.
Najważniejszymi trasami w Polsce, z którymi krzyżuje się droga krajowa nr 45, są:
Dla wielu kierowców najistotniejsze jest jednak połączenie DK 45 z drogami krajowymi nr 74 i nr 11. Powód? Są to jedne z największych tras w Polsce (ich łączna długość to ponad 1100 km), które gwarantują dojazd do większości województw.
DK45 – gdzie trwa remont?
Najprawdopodobniej w połowie listopada 2019 r. kierowcy będą mogli wjechać na około 9-kilometrowy fragment DK45 pomiędzy Reńską Wsią, Większycami oraz Poborszowem (stan na październik 2017 r.). Rozbudowa drogi krajowej nr 45 na tym odcinku ma polegać na poszerzeniu jezdni do 7 metrów, której obustronne pobocza będą z kolei 0,5-metrowymi pasami. Ponadto wzdłuż tej części DK45 powstaną m.in. drogi dla maszyn rolniczych, zatoki autobusowe, trasy rowerowe oraz chodniki.
DK45 – czy jest płatna?
Ponieważ DK45 jest drogą krajową, której przebieg nie pokrywa się z przebiegiem żadnej z autostrad, korzystanie z niej jest darmowe dla osób prowadzących motocykle i pojazdy samochodowe o masie całkowitej do 3,5 tony. Co ciekawe również kierowcy cięższych pojazdów nic nie zapłacą za podróż DK45, mimo że nie jest to normą, ponieważ wiele odcinków innych dróg krajowych w Polsce ma ustaloną konkretną stawkę za przejazd.
Komentarze