Trwa ładowanie...
d2zcxdu

DK78

Najnowsze informacje
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - gddkia.gov.pl
Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - gddkia.gov.pl

Oznaczenie DK78 dotyczy drogi krajowej położonej w całości na południu Polski, która dokładniej zaczyna się na przejściu granicznym z Czechami w Chałupkach, a kończy ponad 200 km dalej, w miejscowości Chmielnik. Łączna długość DK78 wynosi 230 km.

DK78 – opis trasy

Swoim zasięgiem droga krajowa nr 78 obejmuje dwa województwa: śląskie oraz świętokrzyskie. Natomiast najważniejszymi miejscowościami, przez które prowadzi DK78 – oprócz wcześniej wspomnianych Chałupek oraz Chmielnika – są:

  • Wodzisław Śląski;
  • Rybnik;
  • Gliwice;
  • Tarnowskie Góry;
  • Pyrzowice;
  • Siewierz;
  • Zawiercie;
  • Kroczyce;
  • Szczekociny;
  • Jędrzejów.

Jedną z głównych funkcji drogi krajowej nr 78 jest zapewnienie połączenia położonym w pobliżu tej trasy miejscowościom z Portem Lotniczym Katowice – Pyrzowice (KTW). Jednak dzięki DK78 można się też udać w inne rejony kraju, a to za sprawą faktu, że styka się ona m.in. z drogą krajową nr 45 (w Chałupkach), drogą krajową nr 44 i autostradą A4 (w Gliwicach), a także drogą ekspresową S1 (w Pyrzowicach).

Co ciekawe znany obecnie przebieg DK78 istnieje dopiero od 1 stycznia 1999 r., gdy weszło w życie rewolucyjne rozporządzenie polskiego rządu, stanowiące nowy wykaz dróg krajowych oraz wojewódzkich. Wcześniej odcinek DK78 od Gliwic do polsko-czeskiego przejścia granicznego stanowił ważną część drogi krajowej nr 91.

Cała trasa drogi krajowej nr 78 jest objęta ścisłymi regulacjami odnośnie maksymalnego nacisku pojedynczej osi, jakim może charakteryzować się korzystający z niej pojazd. Zgodnie z ustaleniami ta wartość na DK78 nie może przekraczać 10 ton/oś.

DK78 – obwodnica Zawiercia

Najważniejszą inwestycją dotyczącą drogi krajowej nr 78 jest budowa obwodnicy Zawiercia, która ma odciążyć nie tylko to miasto, ale również pobliską Porębę. Osoby podróżujące przez Zawiercie oraz Porębę długo musiały borykać się z korkami, jednak po 2020 r., kiedy zakończy się budowa obwodnicy (dokładny termin nie jest znany – stan na październik 2017 r.), przejazd tym odcinkiem DK78 powinien być zdecydowanie szybszy.

Docelowo obwodnica Zawiercia i Poręby ma być jednojezdniową trasą, która połączy się na drodze krajowej nr 78 z obejściem Siewierza.

DK78 – czy jest płatna?

Mimo że wiele odcinków dróg krajowych w Polsce jest płatnych dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz wszystkich autobusów (niezależnie od ich masy), nie dotyczy to DK78. Płatności na drodze krajowej nr 78 nie obejmują ponadto osób prowadzących pojazdy lżejsze, takie jak samochody osobowe czy motocykle (stan na październik 2017 r.).

DK78, podobnie jak autostrada A1, przebiega pomiędzy węzłem Pyrzowice oraz przygraniczną miejscowością Gorzyczki. Co ciekawe od kiedy na tym odcinku trasy A1 wprowadzono stawki za podróż, droga krajowa nr 78 stała się jej darmową alternatywą, na czym korzysta zwłaszcza ruch tranzytowy.

d2zcxdu

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zcxdu
d2zcxdu
d2zcxdu
Więcej tematów
d2zcxdu