Trwa ładowanie...
d28szw9

DK44

Najnowsze informacje
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad/gddkia.gov.pl
Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad/gddkia.gov.pl

DK44 to droga krajowa położona w uprzemysłowionej, południowej części Polski. Długość DK44 wynosi 108 km.

DK44 – opis trasy

Droga krajowa nr 44 łączy ze sobą dwa regiony: Śląsk oraz Małopolskę. Poza tym DK44 stanowi łącznik pomiędzy jednym z największych i najbardziej uprzemysłowionych miast województwa śląskiego – Gliwicami – oraz Krakowem, stolicą województwa małopolskiego. Trasa nr 44 zaczyna się dokładnie na gliwickim rondzie położonym przy ul. Pszczyńskiej, a jej koniec to węzeł Sidzina, z którego w dalszym kierunku odbija autostrada A4.

Do najważniejszych miejscowości, przez które przebiega DK44, poza Krakowem i Gliwicami zaliczają się także:

  • Mikołów;
  • Tychy;
  • Bieruń;
  • Oświęcim;
  • Zator;
  • Skawina.

Najwięcej korzyści z istnienia drogi krajowej nr 44 czerpią mieszkańcy miejscowości położonych w Małopolsce, którzy dzięki niej mają dobre połączenie z praktycznie całym Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.

DK44 – remont

Do 2019 r. ma się zakończyć przebudowa DK44 w Tychach. Jest to jedyny odcinek drogi krajowej nr 44, który przechodzi proces modernizacji (stan na październik 2017 r.).

Istniejący już tyski fragment DK44, czyli ul. Oświęcimska, nie doczeka jednak wielkiej rewolucji. Nadal będzie to droga jednojezdniowa z jednym pasem ruchu dla każdego kierunku jazdy. W każdej części tego odcinka droga krajowa nr 44 będzie mieć identyczną szerokość (około 7 metrów), która wcześniej była zróżnicowana.

Oprócz tego przy jezdni powstaną też chodniki, dwa podziemne przejścia oraz ścieżki rowerowe.

Ponadto w ramach modernizacji drogi krajowej nr 44 zupełnie od podstaw powstanie estakada z dwiema jezdniami mającymi po dwa pasy ruchu, poniżej której wybudowane zostaną dwa ronda. Żeby te skrzyżowania o ruchu okrężnym się ze sobą połączyły, poniżej estakady DK44 zostanie położona nawierzchnia pod krótką drogę. W ten sposób oba ronda złączą się się z wieloma miejskimi ulicami i częściowo rozładują natężenie ruchu w Tychach.

DK44 – ceny

Przejazd drogą krajową nr 44 jest bezpłatny dla kierowców motocykli oraz pojazdów samochodowych, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Jednak już osoby prowadzące cięższe pojazdy, jak również autobusy (bez względu na ich masę całkowitą), będą musiały wnieść opłatę za podróż po DK44 na odcinku od ul. Gliwickiej w Mikołowie do ul. Beskidzkiej w tym samym mieście (stan na październik 2017 r.).

Ten fragment drogi krajowej nr 44 ma dokładnie 1,09 km długości i zaczyna się na skrzyżowaniu ul. Gliwickiej z DK81, a kończy w miejscu, gdzie ul. Beskidzka krzyżuje się... również z DK81.

Nie tylko rodzaj i masa całkowita pojazdu zależą od wysokości opłaty za korzystanie z drogi krajowej nr 44. Przy obliczaniu ostatecznej sumy bierze się też pod uwagę normę emisji spalin, jaką spełnia dany pojazd. Im nowszym, czyli bardziej restrykcyjnym wymogom odpowiada dany samochód lub autobus, tym niższa będzie cena za przejazd DK44, która wynosi (stan na października 2017 r.):

  • od 0,32 do 0,16 zł/km dla pojazdów o masie całkowitej 3,5-12 t oraz autobusów bez względu na ich masę;
  • od 0,42 do 0,21 zł/km dla pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 12 t.

Kierowcy pojazdów, których dotyczą wyżej wymienione stawki za korzystanie z DK44, mogą dokonać jedynie płatności elektronicznej. W związku z tym potrzebne jest specjalne urządzenie pokładowe viaAUTO, które prześle informacje o danym środku transportu do bramek, dzięki czemu przy opuszczaniu DK44 naliczona zostanie ostateczna suma za przejazd.

d28szw9

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
d28szw9
d28szw9
Więcej tematów
d28szw9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj