Trwa ładowanie...
d1v8srt

S1

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Symbol S1 to oznaczenie drogi ekspresowej, która ma na celu usprawnienie transportu w województwie śląskim, lecz co najmniej do 2023 roku będzie w budowie. Długość drogi S1 po ukończeniu wszystkich prac ma wynosić 142 km.

S1 – opis trasy

Droga S1 przebiega przede wszystkim przez województwo śląskie, lecz zahacza również o Małopolskę. Trasa S1 spina autostradę A1 na wysokości Pyrzowic z polsko-słowackim przejściem granicznym w Zwardoniu. Miastami, przez które wiedzie droga ekspresowa S1, są przede wszystkim Żywiec, Bielsko-Biała, Tychy, Mysłowice, Jaworzno, Sosnowiec oraz Dąbrowa Górnicza.

Trasa S1 spina autostradę A1 na wysokości Pyrzowic z polsko-słowackim przejściem granicznym w Zwardoniu Wikimedia Commons CC BY 3.0
Trasa S1 spina autostradę A1 na wysokości Pyrzowic z polsko-słowackim przejściem granicznym w ZwardoniuŹródło: Wikimedia Commons CC BY 3.0, fot: Sliwers/rzyjontko

Poza wspomnianą autostradą A1, trasa szybkiego ruchu S1 zapewnia też połączenie m.in. z drogą ekspresową S69 oraz dwiema innymi autostradami: A1 oraz A4.

Trasa S1 bardzo wiele znaczy dla śląskiego transportu – zwłaszcza dlatego, że jeden z jej odcinków ma status wschodniej obwodnicy w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.

S1 – kiedy zostanie oddana?

Ostateczny koniec budowy drogi ekspresowej S1 jest planowany na 2023 rok. Taki deadline ma odcinek S1 Bielsko-Biała-Mysłowice o długości 40 kilometrów. Ten wyjątkowo długi fragment trasy S1 będzie gotowy najprawdopodobniej razem z obwodnicą Bierunia oraz Oświęcimia.

Nieco wcześniej, bo najprawdopodobniej jeszcze w 2021 roku, kierowcy będą mogli skorzystać z fragmentu drogi S1 pomiędzy Podwarpiem i Dąbrową Górniczą.

Jeśli chodzi o ważniejsze odcinki trasy S1, drogowcy najszybciej powinni sobie poradzić z fragmentem dawnej S69 łączącym Przybędzie z Milówką. W przypadku tego odcinka drogi S1 koniec prac jest przewidziany na 2019 rok. Trasa S1 ma być tam jednojezdniowa, z wyjątkiem tuneli oraz fragmentów pomiędzy nimi, gdzie ma się ona składać z dwóch jezdni.

Cena przejazdu drogą S1

W Polsce drogi ekspresowe dla kierowców samochodów osobowych, których masa całkowita nie wynosi więcej niż 3,5 tony, są dostępne za darmo, i nie inaczej jest z trasą S1. Natomiast kierowcy ciężarówek powyżej 3,5 tony oraz wszystkich autobusów (niezależnie od ich masy całkowitej), którzy chcą skorzystać z magistrali S1, są zobowiązani do korzystania z systemu poboru opłat o nazwie ViaTOLL.

Stawki opłat za poruszanie się "ekspresówką" S1 zależą od klasy emisji spalin danego pojazdu. W zależności od tego kryterium opłata za przejechany 1 kilometr drogą S1 wynosi (stan na październik 2017 r.):

  • od 0,2 do 0,4 zł dla pojazdów o masie całkowitej 3,5-12 ton oraz autobusów bez względu na ich masę;
  • od 0,27 do 0,53 zł dla pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Osoby kierujące pojazdami, które podlegają powyższym opłatom, powinny posiadać urządzenie viaAUTO. Taki sprzęt wysyła dane o konkretnym pojeździe, które są odbierane przez przekaźniki umieszczone na bramkach. Na podstawie tych informacji naliczana jest odpowiednia opłata za podróż drogą ekspresową S1.

d1v8srt

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v8srt
d1v8srt
d1v8srt
Więcej tematów
d1v8srt