Trwa ładowanie...
d71dqnm

DK12

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Oznaczenie DK12 jest przyporządkowane do drogi krajowej, która łączy wschodnią i zachodnią granicę Polski. Długość DK12 wynosi około 757 km.

DK12 – opis trasy

Krajowa "dwunastka" startuje w Łęknicy leżącej przy granicy z Niemcami. Koniec DK12 jest z kolei zlokalizowany we wsi Berdyszcze, popularnej ze względu na znajdujące się tam polsko-ukraińskie przejście graniczne. Inne miejscowości, które mają kluczowe znaczenie dla przebiegu drogi krajowej nr 12, to m.in.:

  • Głogów;
  • Leszno;
  • Jarocin;
  • Kalisz;
  • Sieradz;
  • Zduńska Wola;
  • Piotrków Trybunalski;
  • Opoczno;
  • Radom;
  • Zwoleń;
  • Puławy;
  • Chełm;
  • Dorohusk.

DK12 jest rekordzistką wśród dróg krajowych, jeśli chodzi o liczbę województw, przez które przechodzi - jest ich aż sześć. Droga krajowa nr 12 zaczyna się w województwie lubuskim, z którego biegnie przez Dolny Śląsk, potem przez moment znów przez Lubuskie, a następnie przez Wielkopolskę, Łódzkie i Mazowsze, finiszując dopiero na Lubelszczyźnie.

DK12 łączy wschodnią i zachodnią granicę Polski Wikimedia Commons GFDL
DK12 łączy wschodnią i zachodnią granicę PolskiŹródło: Wikimedia Commons GFDL, fot: Miko101

Fragmenty DK12, które leżą na wschodnie państwa, wchodzą w skład europejskich tras E372 oraz E373 łączących Polskę i Ukrainę. Przede wszystkim jednak droga krajowa nr 12 dzieli swoje odcinki z polskimi arteriami, takimi jak:

  • DK11 (fragment Jarocin - Pleszewa);
  • DK92 (fragment Rzgów – Piotrków Trybunalski oraz Piotrków Trybunalski Północ - Piotrków Trybunalski Wschód);
  • DK72 (fragment Piotrków Trybunalski – Sulejów);
  • S8 (fragment Sieradz – Rzgów);
  • S17 (fragment Jastków – Piaski-Wschód).

DK12 – remonty

Ponieważ DK12 to jedna z najdłuższych tras w Polsce, nieustannie trwają na niej prace remontowe, a zmieniają się tylko poddawane im odcinki. Jeśli chodzi o najpoważniejsze inwestycje, to w 2020 r. powinna zakończyć się przebudowa drogi krajowej nr 12 w Lesznie (stan na październik 2017 r.). W tym mieście DK12 zyska jeden dodatkowy pas, a ponadto zmodernizowany zostanie wchodzący w jej skład wiadukt.

Również na 2020 r. wstępnie zaplanowano oddanie do użytku odcinka krajowej "dwunastki" pomiędzy Kaliszem i granicą województwa wielkopolskiego, który ma długość 17,5 km. W tym przypadku drogowcy wzmocnią nawierzchnię jezdni, tak aby ten fragment DK12 był dostępny dla pojazdów o nacisku osi pojedynczej do 11,5 t.

W 2020 r. droga krajowa nr 12 powinna doczekać się jeszcze jednej poważnej zmiany. Chodzi o modernizację jej odcinków położonych na obszarze Chełma, które zostały poważnie zniszczone przez znaczne natężenie ruchu tranzytowego w tym mieście. Na remont DK12 w Chełmie władze miasta pozyskały około 170 mln zł z funduszy Unii Europejskiej.

Poza tym nie wolno zapominać, że cały czas trwa budowa drogi ekspresowej S12, która docelowo zastąpi DK12 na odcinku pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i granicą państwa z Ukrainą w miejscowości Berdyszcze.

DK12 – czy jest płatna?

Przejazd tymi odcinkami DK12, które cechują się typową dla dróg krajowych klasą G lub GP, nie wymaga dokonywania płatności. Za darmo skorzystają z nich zarówno osoby prowadzące pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej wartości 3,5 t, jak i takie, które kierują cięższymi środkami transportu (np. autami ciężarowymi).

DK12 jest jednak płatna w miejscach, w których jej przebieg jest taki sam jak w przypadku poszczególnych fragmentów drogi ekspresowej S12. Cennik w tych częściach drogi krajowej nr 12 obowiązuje jednak tylko kierowców ponad 3,5-tonowych pojazdów.

d71dqnm

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d71dqnm
d71dqnm
d71dqnm
Więcej tematów
d71dqnm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj