Trwa ładowanie...
d14yk02

S12

Najnowsze informacje
Fotolia
Źródło: Fotolia, fot: Dariusz Sankowski

Z trasą S12 wiąże się duże nadzieje zwłaszcza w województwie lubelskim. Powód? Razem z drogą szybkiego ruchu S17 ma ona utworzyć główną oś transportową na Lubelszczyźnie.

Co ciekawe droga S12, a konkretnie jej fragment prowadzący z Lublina do granicy w Dorohusku, wejdzie ponadto w skład europejskiej trasy E373, która połączy Polskę z Ukrainą.

S12 - przebieg trasy

Zgodnie z planowanym przebiegiem drogi S12, jej trasa będzie mieć swój początek w Piotrkowie Trybunalskim, a dalej będzie wiodła przez Opoczno, Radom oraz Lublin. Koniec drogi ekspresowej S12 znajdzie się natomiast przy granicy z Ukrainą, w miejscowości Dorohusk. Droga ekspresowa S12 będzie mieć zatem swój początek w centrum kraju, ale stamtąd cały czas będzie prowadzić w kierunku wschodnim.

Wiele odcinków drogi ekspresowej S12 znajduje się jeszcze w fazie planów Wikimedia Commons CC BY 3.0
Wiele odcinków drogi ekspresowej S12 znajduje się jeszcze w fazie planówŹródło: Wikimedia Commons CC BY 3.0, fot: Sliwers/rzyjontko

Mimo że trasa S12 będzie mieć największe znaczenie dla Lubelszczyzny, to jej przebieg obejmie również 2 inne województwa: łódzkie oraz mazowieckie.

Długość drogi S12 po ukończeniu wszystkich prac budowlanych ma wynosić 315 km.

S12 – kiedy zostanie oddana?

Ponieważ wiele odcinków drogi ekspresowej S12 znajduje się jeszcze w fazie planów, można jedynie prognozować odnośnie daty ukończenia całej inwestycji. O takich fragmentach S12, jak odcinek od Piotrkowa Trybunalskiego do granicy województwa łódzkiego, wiadomo tylko tyle, że ich budowa będzie odbywać się w latach 2019-2023. Na ten sam okres zaplanowano prace przy obwodnicy Radomia, która będzie istotnym fragmentem drogi S12.

Poza tym, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w lipcu 2023 roku kierowcy będą mogli skorzystać z odcinka drogi S12 łączącego Piaski z Dorohuskiem. Żeby jednak tak się stało, niezbędny jest sprawny przebieg prac budowlanych na wszystkich 3 fragmentach tego odcinka S12, czyli:

  • Piaski-Dorohucza;
  • Dorohucza-Chełm;
  • Cheł-Dorohusk.

S12 – co zostało zrobione?

Jak do tej pory drogowcy uporali się z budową trzech fragmentów trasy S12. Gotowymi odcinkami drogi S12 są (stan na październik 2017 r.):

  • obwodnica Lublina;
  • obwodnica Opoczna (inaczej droga krajowa nr 12);
  • część obwodnicy Puław.

W przypadku obwodnicy Puław, która jak na razie składa się tylko z 12-kilometrowego fragmentu, prace są na II etapie. W jego ramach trasa S12 ma zostać poprowadzona od mostu na Wiśle, który jest najważniejszą częścią tego odcinka, do węzła Kurów-Zachód. To sprawi, że droga szybkiego ruchu S12 będzie mieć zapewnione połączenie z trasą S17.

Pomiędzy gotowymi a nieukończonymi odcinkami drogi ekspresowej S12 jest spora różnica, jeśli chodzi o czas realizacji, ponieważ większość z nich została włączona do Programu Budowy Dróg Krajowych 2014-2023, podczas gdy np. obwodnica Opoczna była w budowie już w 2010 roku.

S12 – cennik

Tak jak każda droga ekspresowa w Polsce, również trasa S12 jest dostępna za darmo dla kierowców aut osobowych o masie całkowitej do 3,5 tony, którzy chcą nią przejechać. Inaczej wygląda jednak sytuacja kierowców pojazdów powyżej 3,5 tony, a także kierowców wszystkich autobusów, bez względu na ich masę całkowitą. Takie osoby będą musiały zapłacić za przejazd następującymi odcinkami drogi S12 (stan na październik 2017 r.):

  • Michałówka – węzeł Garwolin Północ;
  • węzeł Garwolin Północ – węzeł Garwolin Zachód;
  • węzeł Garwolin Zachód - węzeł Garwolin Południe.

Opłata za przejazd wymienionymi odcinkami drogi ekspresowej S12 nie jest jednakowa dla każdego pojazdu także dlatego, że zależy od jego klasy emisji spalin. W związku z tym opłata za każdy przejechany kilometr trasą S12 może wynieść (stan na październik 2017 r.):

  • od 0,2 do 0,4 zł dla pojazdów o masie całkowitej 3,5-12 ton oraz autobusów bez względu na ich masę;
  • od 0,27 do 0,53 zł dla pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Płatności za podróż drogą ekspresową S12 można dokonywać tylko elektronicznie. Płatność elektroniczna jest możliwa do zrealizowania za pomocą urządzenia viaAUTO, które przesyła informację o pojeździe do najbliższej bramki, a na jej podstawie wyliczana jest stawka za przejazd danym odcinkiem drogi ekspresowej S12.

d14yk02

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14yk02
d14yk02
d14yk02
Więcej tematów
d14yk02