Co najbardziej interesowało zmotoryzowanych w 2017 roku? Oto najciekawsze wydarzenia
Końcówka roku to zwykle czas pewnych podsumowań i takie postanowiliśmy dla was przygotować. Na podstawie statystyk ustaliliśmy listę tych artykułów, które czytaliście najchętniej i które przyciągały najbardziej waszą uwagę.
Motoryzacja to szeroko rozumiane określenie, ale w Polsce grono osób rzeczywiście interesujących się samochodami jest stosunkowo niewiele. Za to grono zmotoryzowanych, czyli osób posiadających auto lub mające taki zamiar, jest ogromne. Nic więc dziwnego, że najgorętsze tematy dotyczyły zmian w przepisach oraz tych kwestii, które dotyczą bezpośrednio każdego posiadacza samochodu.
Największym i najważniejszym tematem motoryzacyjnym tego roku były zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy weszły w życie 13 listopada, ale czy przyniosą pozytywne skutki? Przekonamy się o tym mniej więcej za rok.
W listopadzie pojawiła się informacja o tym, że straż graniczna dostała nowe uprawnienia względem kierowców, przez co częściowo wyręczy policję. Sprawdźcie, co mogą robić pogranicznicy.
Ważną informacją dla kierowców była także możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych przez internet. Do tej pory w sieci można było się natknąć na takie funkcjonalności, ale tylko w formie żartu lub próby wyłudzenia danych. Od kwietnia stało się to jednak rzeczywistością.
Znowelizowany kodeks karny, który wprowadził kilka ważnych zmian dla kierowców, to kolejna, ważna informacja z roku 2017. Surowsze kary dla jeżdżących po alkoholu oraz ucieczka przed patrolem policji zdefiniowana jako przestępstwo – takie przepisy weszły w życie 1 czerwca.
Bohaterowie też potrafią przyciągnąć uwagę, a jednym z nich był policjant z Estonii, który w niesamowity sposób zatrzymał pirata drogowego. Jego akcja poruszyła cały internet. Jako ciekawostka była motoryzacyjnym hitem 2017 roku.
Tematyka porad, zwłaszcza odnoszących się do konkretnej pory roku, zawsze budzi zainteresowanie. Poradnikiem, który cieszył się największą popularnością w 2017 roku były proste sposoby na zaparowane szyby. Jednym z nich było użycie ziemniaka.
Drugą najważniejszą dla was poradą była ta o korzystaniu z klimatyzacji zimą.
Natomiast jako ciekawostkę można potraktować rozwikłanie "zagadki" żółtego pyłu na karoserii, który pojawia się na przełomie maja i czerwca. Skąd się on bierze?
Nie tylko polskie, ale również zagraniczne wydarzenia przyciągają uwagę zmotoryzowanych. Jednym z takich, które skupiło największe grono czytelników, była informacja o tym, co się stanie z samochodami Volkswagena, które zostały wyprodukowane z wadliwymi silnikami, ale nie trafiły do klientów.
Jeszcze ważniejszym wydarzeniem w USA było przejście huraganu Harvey, co według pewnych spekulacji mało skutkowac gwałtownym wzrostem cen oleju napędowego. Miało się to odbić na rynku światowym do tego stopnia, że według analityków cena oleju mogła przekroczyć cenę benzyny. Na razie się to nie stało.
Wracamy na polskie podwórko. W sierpniu pojawiła się informacja o tym, że posiadacze samochodów będą musieli płacić abonament za radioodbiornik w aucie. Na razie dotyczy to firm, które sprawdza Poczta Polska, ale przyjdzie też czas na zwykłych kierowców.
Dwa miesiące wcześniej dowiedzieliście się, że nie trzeba będzie wymieniać dowodów rejestracyjnych, gdy skończą się miejsca na pieczątki ze stacji diagnostycznych. Na tę zmianę w prawie cały czas czekamy.
Dwa ostatnie poruszające zmotoryzowanych tematy to informacja o nowym sprzęcie w policyjnych radiowozach…
… oraz ta o dodatkowych szkoleniach dla młodych kierowców, które w teorii mają poprawić ich umiejętności, ale obawiamy się, że w praktyce niewiele zmienią.