Trwa ładowanie...
d2n21gn

S2

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

S2 to droga ekspresowa w budowie, która jest również znana jako Południowa Obwodnica Warszawy. Co ciekawe jej powstanie było planowane już w latach 70. XX wieku, a według pierwotnych założeń trasa S2 i miała wchodzić w skład autostrady A2. Zanim jednak rozpoczęto budowę drogi S2, doszło do protestów mieszkańców dzielnicy Ursynów, którzy nie zgadzali się na takie rozwiązanie, przez co inwestycja mocno odwlekła się w czasie.

S2 – opis trasy

Droga S2 ma swój początek na zachodzie Warszawy, konkretnie na węźle Konotopa, gdzie łączy się z ruchliwą autostradą A2. Koniec trasy S2 po przeprowadzeniu prac budowlanych będzie z kolei położony po wschodniej stronie stolicy Polski, gdzie znajduje się węzeł Lubelska. Tym samym S2 będzie połączona od wschodu z drogą ekspresową S17, która prowadzi w stronę Lublina.

W pełni gotowa droga S2 będzie mieć kluczowe znaczenie w kontekście rozładowania ruchu drogowego w Warszawie. Powód? Wspólnie z dwiema innymi drogami ekspresowymi – S17 oraz S8 – ma ona stworzyć odpowiednie warunki dla tranzytu, na czym oczywiście skorzystają także mieszkańcy stołecznego miasta, które będzie przez to mniej zakorkowane.

S2 – kiedy będzie gotowa?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, terminem oddania Południowej Obwodnicy Warszawy będzie sierpień 2020 roku. Tyle ma bowiem powstawać odcinek S2 Puławska-Lubelska o długości niespełna 19 km.

Mimo że długość drogi S2 ma wynieść łącznie raptem 34 km, jej budowa jest dość mocno rozłożona w czasie. Przykładowo fragment drogi ekspresowej S2 od węzła Kontopa do węzła Puławska powstawał już w latach 2009-2013.

Cena przejazdu drogą S2

Trasa S2, jak każda droga ekspresowa w Polsce, jest bezpłatna dla kierowców samochodów osobowych, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Jednak już kierowcy ciężarówek powyżej 3,5 tony oraz wszystkich autobusów (niezależnie od ich masy całkowitej), którzy chcą przejechać Południową Obwodnicą Warszawy, są zobowiązani do korzystania z systemu poboru opłat o nazwie viaTOLL.

Cena za korzystanie z drogi ekspresowej S2 zależy od klasy emisji spalin danego pojazdu. W zależności od tego kryterium, opłata za każdy przejechany kilometr trasą S2 może wynieść (stan na październik 2017 r.):

  • od 0,2 do 0,4 zł dla pojazdów o masie całkowitej 3,5-12 ton oraz autobusów bez względu na ich masę;
  • od 0,27 do 0,53 zł dla pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Osoby kierujące pojazdami, które podlegają powyższym opłatom, powinny zaopatrzyć się w urządzenie viaAUTO. Taki sprzęt wysyła informację o konkretnym pojeździe, która jest odbierana przez urządzenia umieszczone na bramkach. Na podstawie tej informacji naliczana jest odpowiednia kwota za podróż drogą ekspresową S2.

d2n21gn

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n21gn
d2n21gn
d2n21gn
Więcej tematów
d2n21gn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj