Trwa ładowanie...
ycipk-368ed2
ycipk-368ed2

S14 - Najnowsze informacje

Długość drogi S14 to raptem 41 km Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Podziel się

S14 będzie drogą ekspresową o wielkim znaczeniu dla transportu w województwie łódzkim. Powód? Powstanie drogi S14 ma spowodować odkorkowanie Łodzi, a także sprawić, że to miasto stanie się mniej hałaśliwe i zanieczyszczone (zwłaszcza redukcja emisji spalin jest celem, który przyświeca łódzkim władzom).

ycipk-368ed2

Poza tym trasa S14 pozwoli odciążyć drogę krajową nr 71, na której panuje znaczny ruch tranzytowy, uciążliwy dla mieszkańców mniejszych miast, takich jak Zgierz, Pabianice czy Aleksandrów Łódzki.

S14 – opis trasy

Długość drogi S14 ma wynosić raptem 41 km, przez co stanie się ona jedną z najkrótszych tras szybkiego ruchu w Polsce. Wszystkie odcinki drogi ekspresowej S14 będą znajdować się na obszarze województwa łódzkiego.

Trasa S14 będzie mieć swój początek na węźle Róża przy drodze ekspresowej S8, skąd będzie wiodła w północną stronę. Kolejnymi węzłami S14 będą:

 • Dobroń;
 • Pabianice Północ;
 • Łódź Lublinek;
 • Łódź Retkinia;
 • Konstantynów Łódzki;
 • Łódź Teofilów;
 • Aleksandrów Łódzki;
 • Lućmierz;
 • Emilia.
ycipk-368ed2

Tak wygląda dokładny przebieg drogi S14, która będzie mieć swój koniec w pobliżu miejscowości Słowik, gdzie połączy się z drogą krajową nr 91.

Co ciekawe S14 ma być uzupełnieniem tzw. ringu drogowego, który powstaje dookoła Łodzi, a w skład którego wchodzą też autostrady A1 (od wschodu) i A2 (od północy) oraz droga ekspresowa S8 (od południa). To oznacza, że po oddaniu do użytku całości drogi S14 Łódź nie będzie miała sobie równych, jeśli chodzi o stopień rozbudowy węzłów w polskich miastach.

Dodatkowo poszczególne odcinki drogi S14 będą mieć również status zachodniej obwodnicy Łodzi, a także obwodnicy Pabianic oraz Zgierza.

S14 – kiedy zostanie oddana?

Choć wcześniej mówiło się o 2020 roku, to według najnowszych założeń droga ekspresowa S14 ma zostać w całości oddana do użytku w ostatnim kwartale 2021 roku (stan na październik 2017 r.). Bardziej zasadne jest jednak pytanie, kiedy ruszy budowa drogi S14 na odcinkach węzeł Lublinek – węzeł Teofilów oraz węzeł Teofilów – droga krajowa nr 9.

ycipk-368ed2

Rozpoczęcie prac na tych fragmentach S14 opóźnia się bowiem z powodu unieważnionego przetargu (nawet najtańsza oferta opiewała na zbyt wysoką kwotę) i startu całej procedury od nowa. Umowa z wykonawcą, który będzie odpowiedzialny za powstanie reszty trasy S14, zostanie podpisana najprawdopodobniej w pierwszej połowie 2018 r.

Które odcinki S14 są gotowe? Póki co ukończone zostały jedynie dwa fragmenty drogi S14: pierwszym jest obwodnica Pabianic, drugim droga pomiędzy węzłem Dobroń i węzłem Róża.

Szacuje się, że inwestycja w przypadku drogi ekspresowej S14 zamknie się w kwocie 1,8 miliarda zł.

S14 – cennik

Przejazd każdą drogą ekspresowa, w tym oczywiście S14, jest bezpłatny dla kierowców samochodów osobowych, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Natomiast osoby kierujące cięższymi pojazdami, jak również autobusami o dowolnej masie całkowitej, podlegają opłatom na następujących odcinkach trasy S14 (stan na październik 2017 r.):

ycipk-368ed2
 • węzeł Pabianice Północ - węzeł Dobroń (o długości 7,33 km);
 • węzeł Dobroń - węzeł Róża (o długości 4,36 km).

Cena za przejazd powyższymi odcinkami drogi ekspresowej S14 nie jest taka sama dla każdego pojazdu, ponieważ jest dostosowana do jego klasy emisji spalin. W zależności od tego kryterium opłata za każdy przejechany kilometr trasą S14 może wynieść (stan na październik 2017 r.):

 • od 0,2 do 0,4 zł dla pojazdów o masie całkowitej 3,5-12 ton oraz autobusów bez względu na ich masę;
 • od 0,27 do 0,53 zł dla pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Płatności za podróż drogą ekspresową S14 można dokonywać jedynie elektronicznie, za pomocą urządzenia viaAUTO, które przesyła informację o pojeździe do najbliższej bramki, a na jej podstawie wyliczana jest stawka za przejazd drogą S14.

ycipk-368ed2
ycipk-368ed2