Trwa ładowanie...
d2u6fwl

S14

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

S14 będzie drogą ekspresową o wielkim znaczeniu dla transportu w województwie łódzkim. Powód? Powstanie drogi S14 ma spowodować odkorkowanie Łodzi, a także sprawić, że to miasto stanie się mniej hałaśliwe i zanieczyszczone (zwłaszcza redukcja emisji spalin jest celem, który przyświeca łódzkim władzom).

Poza tym trasa S14 pozwoli odciążyć drogę krajową nr 71, na której panuje znaczny ruch tranzytowy, uciążliwy dla mieszkańców mniejszych miast, takich jak Zgierz, Pabianice czy Aleksandrów Łódzki.

S14 – opis trasy

Długość drogi S14 ma wynosić raptem 41 km, przez co stanie się ona jedną z najkrótszych tras szybkiego ruchu w Polsce. Wszystkie odcinki drogi ekspresowej S14 będą znajdować się na obszarze województwa łódzkiego.

Trasa S14 będzie mieć swój początek na węźle Róża przy drodze ekspresowej S8, skąd będzie wiodła w północną stronę. Kolejnymi węzłami S14 będą:

 • Dobroń;
 • Pabianice Północ;
 • Łódź Lublinek;
 • Łódź Retkinia;
 • Konstantynów Łódzki;
 • Łódź Teofilów;
 • Aleksandrów Łódzki;
 • Lućmierz;
 • Emilia.

Tak wygląda dokładny przebieg drogi S14, która będzie mieć swój koniec w pobliżu miejscowości Słowik, gdzie połączy się z drogą krajową nr 91.

Co ciekawe S14 ma być uzupełnieniem tzw. ringu drogowego, który powstaje dookoła Łodzi, a w skład którego wchodzą też autostrady A1 (od wschodu) i A2 (od północy) oraz droga ekspresowa S8 (od południa). To oznacza, że po oddaniu do użytku całości drogi S14 Łódź nie będzie miała sobie równych, jeśli chodzi o stopień rozbudowy węzłów w polskich miastach.

Dodatkowo poszczególne odcinki drogi S14 będą mieć również status zachodniej obwodnicy Łodzi, a także obwodnicy Pabianic oraz Zgierza.

S14 – kiedy zostanie oddana?

Choć wcześniej mówiło się o 2020 roku, to według najnowszych założeń droga ekspresowa S14 ma zostać w całości oddana do użytku w ostatnim kwartale 2021 roku (stan na październik 2017 r.). Bardziej zasadne jest jednak pytanie, kiedy ruszy budowa drogi S14 na odcinkach węzeł Lublinek – węzeł Teofilów oraz węzeł Teofilów – droga krajowa nr 9.

Rozpoczęcie prac na tych fragmentach S14 opóźnia się bowiem z powodu unieważnionego przetargu (nawet najtańsza oferta opiewała na zbyt wysoką kwotę) i startu całej procedury od nowa. Umowa z wykonawcą, który będzie odpowiedzialny za powstanie reszty trasy S14, zostanie podpisana najprawdopodobniej w pierwszej połowie 2018 r.

Które odcinki S14 są gotowe? Póki co ukończone zostały jedynie dwa fragmenty drogi S14: pierwszym jest obwodnica Pabianic, drugim droga pomiędzy węzłem Dobroń i węzłem Róża.

Szacuje się, że inwestycja w przypadku drogi ekspresowej S14 zamknie się w kwocie 1,8 miliarda zł.

S14 – cennik

Przejazd każdą drogą ekspresowa, w tym oczywiście S14, jest bezpłatny dla kierowców samochodów osobowych, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Natomiast osoby kierujące cięższymi pojazdami, jak również autobusami o dowolnej masie całkowitej, podlegają opłatom na następujących odcinkach trasy S14 (stan na październik 2017 r.):

 • węzeł Pabianice Północ - węzeł Dobroń (o długości 7,33 km);
 • węzeł Dobroń - węzeł Róża (o długości 4,36 km).

Cena za przejazd powyższymi odcinkami drogi ekspresowej S14 nie jest taka sama dla każdego pojazdu, ponieważ jest dostosowana do jego klasy emisji spalin. W zależności od tego kryterium opłata za każdy przejechany kilometr trasą S14 może wynieść (stan na październik 2017 r.):

 • od 0,2 do 0,4 zł dla pojazdów o masie całkowitej 3,5-12 ton oraz autobusów bez względu na ich masę;
 • od 0,27 do 0,53 zł dla pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Płatności za podróż drogą ekspresową S14 można dokonywać jedynie elektronicznie, za pomocą urządzenia viaAUTO, które przesyła informację o pojeździe do najbliższej bramki, a na jej podstawie wyliczana jest stawka za przejazd drogą S14.

d2u6fwl

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u6fwl
d2u6fwl
d2u6fwl
Więcej tematów
d2u6fwl