Trwa ładowanie...

Polska niebezpieczna dla pieszych

Polska niebezpieczna dla pieszychŹródło: sxc.hu
d3tzinz
d3tzinz

W ciągu ostatniej dekady liczba przypadków śmiertelnych potrąceń pieszych w Polsce co roku spada o niespełna 1 proc. W tym samym czasie średnia dla krajów Unii Europejskiej wyniosła -4 proc. Polska jest dla pieszych najniebezpieczniejszym krajem UE. W latach 2001-2009 to właśnie u nas zanotowano jedną piątą wszystkich śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych w Unii Europejskiej.

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Źródło: (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Europejska Rada Bezpieczeństwa Drogowego nie pozostawia złudzeń. Polska jest na szarym końcu Europy pod względem bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym. Od 2001 do 2009 roku na naszych drogach zginęło 16,5 tys. pieszych. W samym 2009 roku było to blisko 1,5 tys. osób. W Polsce pieszy ponosi też największe ryzyko wzięcia udziału w wypadku.

Sytuacja jest zła, a mogłaby być jeszcze gorsza, gdyby nie ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h, które obowiązuje od 2004 roku. To nadmierna prędkość, zdaniem ERBD, jest głównym odpowiedzialnym za przypadki śmierci pieszych. Niestety, ponad 80 proc. polskich kierowców nie przestrzega ograniczenia prędkości w miastach. Co ciekawe, pod tym względem tuż za Polakami są kierowcy austriaccy. Jak wskazuje raport, w krajach, w których prędkość w centrach miast została ograniczona do 30 km/h, drastycznie spadła liczba śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych.

Nadmierna prędkość nie jest jednak jedyną przyczyną ryzyka dla pieszych. Winne są również oznaczenia skrzyżowań i przejść dla pieszych.

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Źródło: (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Zdaniem Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego problemem jest to, że w różnych krajach UE przejścia i skrzyżowania są oznaczane w bardzo odmienny sposób. Zaniedbania zdarzają się również po stronie samorządów. Część sprawdzonych przez radę przejść dla pieszych nie była wystarczająco widoczna, a w nocy źle oświetlona.

Nieco lepiej jest w kwestii bezpieczeństwa rowerzystów. Liczba wypadków śmiertelnych z ich udziałem od 2001 roku spada rocznie o niespełna 4 proc.

Źródło: etsc.eu

tb/mw/mw

d3tzinz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tzinz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj