Trwa ładowanie...
Auto Świat
samochód
10-03-2013 17:50

Odpicuj auto dla siebie lub na sprzedaż

Odpicuj auto dla siebie lub na sprzedaż
dl1ytps
dl1ytps

Każdy się na to nabierze. 500 zł zainwestowane w dopieszczenie samochodu przełoży się na o wiele wyższą cenę przy jego odsprzedaży.

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Wiemy z doświadczenia, że nie tylko zwykli kupujący, lecz także profesjonalni handlarze zapłacą o wiele więcej za samochód wyglądający na zadbany niż za auto o wyglądzie odstręczającym lub po prostu nieświeżym. Nie jest ważne, czy rzeczywiście auto jest zadbane czy nie.

UWAGA Kupujesz oczami! Wiele usterek wizualnych da się usunąć bardzo szybko i bez większych napraw lakierniczych wymagających czasochłonnego demontażu elementów. Co można zrobić? Jeśli auto jest po prostu matowe (szczególnie łatwo utleniają się starsze, czerwone lakiery jednowarstwowe), można je wypolerować. Usuwa się w ten sposób matową, bezużyteczną warstwę lakieru i przy okazji zarysowania. W efekcie samochód nie tylko o wiele ładniej wygląda, lecz także mniej się brudzi.

dl1ytps

Bez problemu zamalowuje się uszkodzenia zderzaków i innych plastikowych elementów. Udaje się przy tym uzyskać taki efekt, że po naprawie nie ma śladu! Pożyczyłeś auto i zarysowałeś? Jeżeli możesz odwiedzić warsztat szybkiej kosmetyki, po 2-3 godzinach problem zostanie załatwiony!

Gorzej, jeśli mamy do czynienia z rysą zrobioną przez wandala np. kluczykami. Zwykły lakiernik zaproponuje malowanie całego elementu, czasem kilku - to może oznaczać lakierowanie połowy samochodu! W przypadku zwykłych lakierów rysy pozwalają się zamalować bez śladu, gorzej z perłowymi i metalikami: tylko niektóre kolory (np. czarny) poddają się takiej prostej naprawie.

Jest też możliwość usunięcia wgnieceń spowodowanych uderzeniem drzwi o drzwi na parkingu czy przez grad - to typowe działanie w wielu samochodach uszkodzonych w drodze z fabryki do klienta. Może i Wasze auto ma za sobą takie "przygody", ale się o tym nigdy nie dowiecie! Samemu zdołamy też usunąć z karoserii smołę i inne zanieczyszczenia, których nie zmyje żadna myjnia automatyczna. Sami możemy też nabłyszczyć karoserię.

(fot. Bartek Hlawka)
Źródło: (fot. Bartek Hlawka)

Niestety, są też takie usterki wizualne, których nie da się szybko naprawić. Żaden rozsądny blacharz nie podejmie się zamalowania rdzawej plamki, jeśli jest choćby minimalne podejrzenie, że rdza nie jest wyłącznie powierzchniowa i do tego bardzo świeża. Taka naprawa będzie po prostu nietrwała i tylko odwlecze konieczność naprawy całego elementu.

dl1ytps

Jeżeli po zimie zauważyliście wykwity rdzy na dolnych częściach drzwi czy rantach błotników, to najwyższa pora odwiedzić blacharza - chyba że naprawa jest już nieopłacalna. Tak to już bowiem jest, że za zaatakowany rdzą samochód z reguły nie dostaniemy zbyt wiele, a naprawa zawsze kosztuje dużo. W przypadku błotników wystarczy często sama wymiana nadkoli poprzez wspawanie tzw. reperaturek, jednak zapłacimy za to co najmniej kilkaset złotych. Korozja, gdy już zaatakuje auto, postępuje bardzo szybko.

Naprawa zarysowanego zderzaka i czarnej listwy - koszt naprawy: 350-450 zł.

Lakiernicy najczęściej gotowi są malować cały zderzak. W warsztatach szybkiej kosmetyki maluje się uszkodzony fragment, ale za to tak, aby nie było śladu po naprawie. Oklejanie listew i sąsiednich elementów. Polerowanie zadrapania. Malowanie podkładem wyrównującym nierówności. Konieczne jest użycie podkładu do tworzyw sztucznych. Przyspieszone suszenie warstwy podkładu lampą. Malowanie lakierem bazowym, czyli w odpowiednim kolorze. Suszenie lampą. Można dosuszyć element także opalarką.

dl1ytps

Nakładanie kolejnej warstwy lakieru - tym razem bezbarwnego. Tu dla oszczędności czasu nawet w warsztacie używa się lakieru w spreju. Polerowanie wygładzające niedoskonałości nowego lakieru. To w zasadzie koniec naprawy, jednak...można zamalować rysę na listwie lakierem strukturalnym, trzeba jednak dobrać kolor. Lakier strukturalny odtwarza chropowatość powierzchni. Jeśli naprawa jest udana, nikt teraz ani w przyszłości nie zauważy po niej śladu.

Polerowanie starego lakieru - koszt naprawy: 200-900 zł.

dl1ytps

Zanim zabierzemy się za polerowanie auta, dobrze wiedzieć, czy lakier nie był już w przeszłości polerowany kilkakrotnie i czy można bezpiecznie przeprowadzić tę operację jeszcze raz.

(fot. Auto Świat/autoswiat.pl)
Źródło: (fot. Auto Świat/autoswiat.pl)

W warsztacie lakierniczym lub zajmującym się kosmetyką sprawdza się grubość lakieru miernikiem. Jeśli oscyluje ona wokół 100 mikrometrów lub mniej, gruntowne polerowanie nie jest możliwe. Jeśli lakier jest fabryczny (ma grubość ok. 150 mikrometrów), mamy duże pole do popisu.

dl1ytps

Polerowanie pastą polerską. Najpierw używa się pasty ostrzejszej, następnie lekkościernej, a na końcu wygładza się powierzchnię przy użyciu miększej tarczki i płynu z niewielką zawartością mikrogranulek ściernych. Poza gładkimi powierzchniami poleruje się także załamania blach i zagłębienia - tam, gdzie nie dotrze polerka mechaniczna, trzeba to zrobić ręcznie.

Dokładnie usuwa się ślady pasty polerskiej z krawędzi blach, zagłębień i wszelkich miejsc, gdzie może zalegać. Teraz można się przejrzeć w masce. Rada: jeśli planujemy sprzedać auto, polerowanie lepiej zlecić co najmniej kilka dni wcześniej i w ciągu tego czasu umyć dokładnie samochód raz lub dwa. Będzie wyglądał naturalniej, znikną ewentualne resztki materiałów polerskich.

Mycie silnika i osprzętu pod maską - koszt usługi: 40-100 zł.

dl1ytps

Mycie silnika jest proste: cały przedział silnikowy spryskuje się preparatem rozpuszczającym zabrudzenia, czeka się chwilę i spłukuje silnik myjką ciśnieniową. Jeśli mamy dostęp do myjki, możemy za kilkanaście zł kupić preparat do mycia silnika w spreju i zrobić to samodzielnie.

Rada: po umyciu dobrze jest zabezpieczyć plastikowe elementy plakiem do czyszczenia kokpitu - odzyskają czarny kolor. Jeśli chcemy sprzedać auto, nie myjmy silnika tuż przed wizytą klienta - po pierwsze, będzie nienaturalnie wyglądał, a po drugie, tuż po umyciu mogą pojawić się chwilowe zakłócenia w jego pracy.

(fot. Auto Świat/autoswiat.pl)
Źródło: (fot. Auto Świat/autoswiat.pl)

To się przyda. Do wypolerowania lakieru potrzebna jest elektryczna polerka - ręką nie zrobimy tego dobrze, nawet gdybyśmy mordowali się przez wiele godzin. Lakier auta jest twardszy, niż się wydaje! Polerki oscylacyjne (koszt ok. 100 zł) powodujące silne drgania są często sprzedawane w sklepach motoryzacyjnych, jednak mają małą skuteczność. Mogą też zostawiać charakterystyczne rysy w kształcie sprężynek.

Fachowcy najczęściej używają polerek obrotowych dostępnych od ok. 150 zł. Uwaga: używamy specjalnych past do polerowania mechanicznego! Do niektórych zastosowań (np. spolerowania rys z uszkodzonego plastikowego zderzaka) można użyć polerki mimośrodowej wykonującej obroty i ruchy oscylacyjne. Tego typu narzędzie kosztuje co najmniej 200 zł.

ZRÓB TO SAM

Dobierz lakier - Żeby myśleć o samodzielnych naprawach lakierniczych, potrzebny jest idealnie dobrany lakier. Musimy pojechać do mieszalni. Kupiony lakier sprzedawca może przelać od razu do spreja. Pamiętajmy, aby kupić farbę podkładową (do metalu lub plastiku) i lakier bezbarwny.

Zamaskuj drobne rysy - Za pomocą kredki (są dołączane do niektórych past koloryzujących do lakieru) możemy wypełnić drobne rysy i zadrapania na karoserii. Pamiętajmy, że nie jest to naprawa trwała. Kredka zetrze się najpóźniej po ok. 20-25 myciach nadwozia. Fachowcy potrafią zamaskować rysy trwale i bez śladu, ale tylko na niektórych kolorach.

Sposób na smołę - Szczególnie w okolicach kół i na dolnych częściach drzwi auta mogą pojawić się czarne kropki smoły (z asfaltu), kropki rdzy (z tarcz hamulcowych) i inne zanieczyszczenia, które tak przywierają do lakieru, że niemal nie sposób ich zmyć zwykłymi środkami. Jeżeli nie pomaga płyn do usuwania smoły, użyjmy tzw. glinki lakierniczej, którą można kupić w sklepach z materiałami lakierniczymi. Także w hipermarketach znajdziemy zestaw Sonax. Glinką po zwilżeniu powierzchni pocieramy czyszczone miejsca, a gdy glinka się zabrudzi, zagniatamy ją jak plastelinę i używamy dalej.

(fot. Auto Świat/autoswiat.pl)
Źródło: (fot. Auto Świat/autoswiat.pl)

Maskujemy odpryski na karoserii - Po wypolerowaniu nadwozia lakier auta jest gładki i ma jednolitą, błyszczącą powierzchnię, jednak ujawniają się jego wady, których nie usuniemy przez polerowanie, np. widać odpryski. Są one bardziej widoczne niż przed polerowaniem, bo w czarne zagłębienia dostaje się biała pasta polerska. Im ciemniejszy lakier, tym bardziej widać wady. Szybko usuniemy je pastą koloryzującą, jednak musimy być cierpliwi: po pierwszej chwili można mieć wrażenie, że pasta w ogóle nie działa. Trzeba ją wcierać miękką szmatką w różnych kierunkach, obficie dodając pasty. Cierpliwość popłaca: odpryski nie znikną, ale będą niemal niezauważalne.

Plamy i dziury to mały problem - Wreszcie do Polski trafiły nowoczesne technologie napraw pozwalające szybko i niewielkim kosztem usunąć wizualne defekty wnętrza. Jedna dziura w siedzeniu wypalona papierosem może nas dużo kosztować przy sprzedaży auta. Po pierwsze, wielu ludzi nie chce auta po palaczu, a po drugie, za dziurę należy się spory rabat! Takie usterki da się na szczęście bardzo dobrze zamaskować - nikt ich nie zauważy, a już na pewno nie od razu! Zamiast szukać pomocy tapicera, za 100 zł fachowcy od kosmetyki w pół godziny opanują problem!

Żeby jednak auto wyglądało na zadbane, warto całe wnętrze najpierw wyprać. Większość plam z tapicerki samochodowej znika po praniu bez śladu, a cały materiał odzyskuje świeży, intensywny kolor. Śmiedzi papierosami nawet po praniu? Na to też są sposoby: poprzez ozonowanie (nie jest tanie, usługa kosztuje nawet 120 zł) da się bardzo szybko wywabić intensywne, nieprzyjemne zapachy.

Za kilkaset zł (lub kilka-kilkanaście godzin własnej pracy) usuniemy z wnętrza samochodu ślady wieloletniej ciężkiej eksploatacji i pamiątki po przeprowadzkach. Warto, bo kupujący nasze auto zwracają dużą uwagę na wnętrza. A i nam będzie przyjemniej w czystym i pachnącym aucie. Pokazujemy, jakie efekty da się uzyskać.

Zaklejanie dziury w elemencie z tworzywa sztucznego - koszt naprawy: 120 zł.

Z większym lub mniejszym powodzeniem można zaklejać otwory w desce rozdzielczej, zgrzewać rozdarcia winylu oraz usuwać uszkodzenia tapicerki skórzanej. Rozpoznanie: nie ma ubytku materiału, ale jest brzydkie rozdarcie, przez które wystaje gąbka. Mycie całego elementu jest konieczne, aby później dobrać właściwy kolor farby.

(fot. Bartek Hlawka)
Źródło: (fot. Bartek Hlawka)

Zgrzewanie za pomocą opalarki uszkodzenia przytrzymywanego miniaturową szpachelką. Z fragmentu takiego samego tworzywa jak na uszkodzonym elemencie "zdejmuje" się odcisk. Najpierw nakłada się specjalne tworzywo. Pastę o gumowej konsystencji rozprowadza się na elemencie. Po wyschnięciu zostanie na niej odcisk materiału. Mamy gotowy szablon o właściwej chropowatości. Przykłada się go do uszkodzenia... i na gorąco odbija za jego pomocą "oryginalną" fakturę w miejscu, gdzie było rozdarcie.

Dobór farby za pomocą wzornika. Niektóre kolory (np. szare) przyprawiają fachowców o ból głowy. Mieszanie specjalnej farby o właściwym kolorze. Malowanie i gotowe! Malutki ślad pozostał, ale... nie wiadomo po czym. Nie rzuca się w oczy i nie przeszkadza.

Fachowe pranie wnętrza, czyli auto w środku jak nowe - koszt usługi: 200- 450 zł.

Niektóre tanie tapicerki po zwykłym "złapaniu" kurzu plamią się w kontakcie z czystą wodą. Wygląda to czasem tak, jakby w aucie wożono rozbestwione dzieci wylewające soki bezpośrednio na siedzenia. Obrzydlistwo!

Najpierw wnętrze trzeba odkurzyć silnym odkurzaczem (jeśli jest mokro, nie może być to odkurzacz domowy działający tylko na sucho!). Elementy tapicerskie pokrywa się spienionym środkiem czyszczącym. W wolnej chwili czyści się i konserwuje pasy i plastiki. Czas na odkurzanie. Teraz auto trzeba wysuszyć (choćby farelką), domyć zakamarki, zakonserwować i gotowe!

Możesz uprać sam - Uprzedzamy: to zajmie kilka godzin. Środek czyszczący w spreju nanosimy na cały (koniecznie!) element, np. siedzisko. Wcześniej na fragmencie można użyć odplamiacza, ale następnie i tak nanosimy pianę czyszczącą na cały (!) moduł wnętrza. Szczotkujemy lub wcieramy pianę szmatą lub gąbką. Czekamy aż wyschnie, w tym czasie czyścimy kolejny element. Po wyschnięciu wnętrza brud się skrystalizuje, można go wówczas usunąć. Plamy powinny zniknąć.

Fachowiec radzi (Robert Gromiec, Konsultant techniczny warsztatów Smart Plus)
- Głównym adresatem naszych usług są osoby profesjonalnie zajmujące się sprzedażą samochodów zarówno nowych, jak i używanych. Korzystają z nich też zwykli właściciele aut, którym zależy na ładnym wyglądzie samochodu i na czasie. Podstawową bowiem cechą tego typu usług jest skrócenie czasu naprawy do minimum.

Unikamy czasochłonnego demontażu elementów, po którym zresztą często pozostają ślady. Naprawiamy uszkodzone elementy w taki sposób, aby odzyskały one swój pierwotny wygląd bez utraty pierwotnych właściwości. Do niedawna była to zupełna nowość na rynku, jednak teraz coraz więcej ludzi przekonuje się, że można odwiedzić serwis kosmetyczny zamiast warsztatu blacharskiego i w ten sposób zaoszczędzić czas i pieniądze.

Naszym zdaniem - Usługi szybkiej kosmetyki i drobnych napraw kosztują sporo, ale w przypadku małych uszkodzeń psujących ładny wygląd auta są konkurencyjne wobec normalnych napraw lakierniczych i pod względem ceny i czasu. Im większe uszkodzenie, tym droższa usługa warsztatu kosmetycznego.

Nie ma sensu w ten sposób naprawiać zderzaka, który ma uszkodzenia na całej powierzchni - wówczas słusznym rozwiązaniem jest odwiedzić lakiernika, który element pomaluje w całości. Jednak z zarysowaniem lub pęknięciem jednego narożnika nie trzeba jechać do warsztatu blacharsko-lakierniczego. Podobnie jest z wgnieceniami: jedno, dwa czy trzy można usunąć bez lakierowania, ale jeśli jest ich dużo, taniej je zaszpachlować i polakierować. Warto liczyć: jeśli naprawa rantu felgi kosztuje 200 zł, to może lepiej zlecić malowanie całej.

Polecamy na Autoswiat.pl: Tak szybko sprzedasz auto

dl1ytps
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl1ytps
Więcej tematów