Trwa ładowanie...

Niemcy mają genialny pomysł. Wielki motocykl dla młodych będzie w Polsce

BMW R 18 to duży cruiser z silnikiem o pojemności 1,8 l. Niemiecka marka wpadła na pomysł, aby oferować go w wersji na prawo jazdy kategorii A2. Jest to tak dobre, że aż dziwne, że nikt inny wcześniej na to nie wpadł. Mamy potwierdzenie, że odmiana ta trafi też do Polski.

Share
BMW R 18
BMW R 18 Źródło: WP, fot: Szymon Jasina
dyiq61o

Obowiązujące w Unii Europejskiej przepisy opisują prawo jazdy kategorii A2. Jego posiadacze mogą jeździć dowolnymi motocyklami z jednym ograniczeniem – moc nie może przekraczać 35 kW, czyli 47,5 KM. Jest też dodatkowy warunek. Może być to jednoślad z mocą zmniejszoną ogranicznikiem, ale oryginalnie silnik nie może generować więcej niż dwukrotność mocy na A2, czyli 95 KM.

Korzysta z tego wielu producentów, a taki przepis daje możliwość właścicielowi motocykla zdjęcia ogranicznika i cieszenia się pełną mocą po uzyskaniu prawa jazdy kategorii A. Tyle tylko, że takie rozwiązanie kojarzyło się raczej z nakedami, modelami sportowymi itp. Duże cruisery to przecież mocne motocykle z ogromnymi silnikami, a nie maszyny dla młodych. Jednak warto pamiętać, że ich silniki produkują ogromne pokłady momentu obrotowego, ale moc już często nie jest aż tak imponująca.

I tu pojawia się BMW R 18, które ma aż 158 Nm, ale "tylko" 91 KM. Czemu nikt wcześniej nie wpadł na pomysł, aby sprzedawać takie motocykle w wersji na kategorię A2? Zapewne dlatego, że królujące w tym segmencie marki Harley-Davidson i Indian pochodzą z USA i nie tworzyły one opcji pod europejskie przepisy. Niemniej pomysł niemieckiej firmy jest genialny w swojej prostocie.

W kategorii A2 model R 18 będzie jedynym dużym cruiserem na rynku. Brak konkurencji i znikomy koszt wprowadzenia takiej opcji to dla BMW żadne ryzyko, a potencjalnie sposób na pozyskanie nowych klientów – zbyt młodych, by mieć pełną kategorię A.

dyiq61o

Opcja ograniczenia mocy do 35 kW dla BMW R 18 pojawiła się już w niemieckim konfiguratorze tego modelu. Moto.wp.pl uzyskało od polskiego oddziały marki potwierdzenie, że taka możliwość wkrótce pojawi się również w naszym kraju.

Przypomnijmy, że prawo jazdy kategorii A2 można uzyskać w wieku 18 lat, a pełne A dopiero mając ukończone 24 lata. Dodatkowo posiadacze uprawnień A2 mogą zdawać na A dużo wcześniej – już po 2 latach doświadczenia na drogach. W wielu europejskich krajach jest to popularne rozwiązanie wśród młodych motocyklistów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dyiq61o

Podziel się opinią

Share
dyiq61o
dyiq61o
Więcej tematów