Trwa ładowanie...
dogygcb

Jak się przygotować do jazdy zimą?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak się przygotować do jazdy zimą?
(PAP/Marcin Bielecki)
dogygcb

Skrobaczka i szczotka są niezbędnymi akcesoriami zimy w każdym samochodzie. Na co jeszcze zwrócić uwagę, siadając za "kółko" w zimie?

Nawet niewielka warstwa śniegu na szybach i lusterkach ogranicza widoczność, a zalegający na dachu auta biały puch i lód może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze zsuwając się nagle na przednią szybę lub spadając na pojazd za nami. Dlatego też zimą zawsze należy mieć w zapasie kilka minut na dokładne oczyszczenie samochodu.

Jeśli samochód jest wyposażony w ogrzewanie tylnej szyby to lód rozpuści się pod wpływem ciepła. Warto zaopatrzyć się w specjalny płyn do odmrażania i czyszczenia wycieraczek, a przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić, czy wycieraczki nie przymarzły do szyby. Istotne jest, by wycieraczki były w dobrym stanie, ponieważ zimą będą wyjątkowo często używane. Nie zapomnijmy też o zakupie odpowiedniego do warunków atmosferycznych płynu do spryskiwaczy.

dogygcb

Zimą kierowcy narażeni są na wyjątkowo dużo trudnych sytuacji na drodze, więc należy unikać czynników, które mogą dodatkowo przyczynić się do obniżenia bezpieczeństwa jazdy. Wielu zmotoryzowanych przyznaje się do chwilowej utraty kontroli nad autem z powodu kierowania w kozakach lub butach na grubej podeszwie. Obuwie do jazdy nie powinno w żaden sposób ograniczać ruchów nogi w kostce, podeszwa nie powinna być zbyt gruba, ponieważ zmniejsza możliwość odczuwania nacisku przenoszonego na pedały ani też zbyt śliska, bo noga może zsunąć się z pedału. Do jazdy nie nadają się wysokie i sztywne kozaki, gumowce czy buty trekkingowe za kostkę. Dobrym rozwiązaniem jest po prostu trzymanie w samochodzie pary butów na zmianę.

Do prowadzenia auta najlepsze są skórzane rękawiczki z pięcioma palcami, ponieważ zapewniają dobrą przyczepność zaś kurtka nie powinna być zbyt gruba, by nie ograniczała ruchów kierowcy. Nie wolno kierować w kapturze, ponieważ powoduje on znaczne ograniczenie pola widoczności i może zsuwać się na oczy.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

Łańcuchy śniegowe w niskich cenach. Kliknij i zobacz najpopularniejsze oferty!

dogygcb

Podziel się opinią

Share
dogygcb
dogygcb