DK91
DK91 to oznaczenie drogi krajowej, która łączy północną i południową Polskę, przebiegając również przez jej środkową część. Długość DK91 wynosi 446 km.
DK91 – opis trasy
Początkiem drogi krajowej nr 91 jest ul. Przemysłowa w Gdańsku, położona w okolicach tamtejszego portu morskiego. Z kolei koniec DK91 znajduje się w Częstochowie, na al. Jana Pawła II. W sumie trasa Gdańsk - Częstochowa łączy cztery obszary administracyjne Polski, czyli:
- województwo pomorskie;
- województwo kujawsko-pomorskie;
- województwo łódzkie;
- województwo śląskie.
Miejscowościami, które leżą na szlaku drogi krajowej nr 91, są natomiast:
- Pruszcz Gdański;
- Rusocin;
- Tczew;
- Warlubie;
- Świecie;
- Chełmno;
- Toruń;
- Piotrków Trybunalski;
- Kamieńsk;
- Radomsko.
Co ciekawe droga krajowa nr 91 biegnie równolegle do autostrady A1, przed powstaniem której była oznaczona jako DK1. Ponadto wchodzi ona w skład trasy europejskiej E75, która przecina wzdłuż praktycznie cały kontynent, wiodąc z Norwegii aż do Grecji. To jeszcze nie koniec, bo droga krajowa nr 91 jest też częścią E77, kolejnej trasy międzynarodowej, która prowadzi z Rosji, przez kraje bałtyckie, na Węgry.
DK91 charakteryzuje się klasą GP, co oznacza, że jest ona drogą krajową o najwyższym możliwym standardzie technicznym. Pomiędzy węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Północ obowiązuje na niej ograniczenie, w wyniku którego nie mogą się nią przemieszczać pojazdy o nacisku pojedynczej osi większym niż 10 ton.
DK91 – przebudowa
Najprawdopodobniej w drugiej połowie 2019 r. zakończy się przebudowa drogi krajowej nr 91 w Świeciu. W ramach tej inwestycji rozbudowane mają zostać węzeł DK91 w dzielnicy Przechowo oraz miejscowa estakada. Ponadto trasa nr 91 na tym odcinku wzbogaci się o rondo, kolejne drogi dojazdowe, ekrany akustyczne i podziemne przejście dla pieszych.
Droga krajowa nr 91 zostanie również zmodernizowana w Łęczycy, jednak nie wiadomo, kiedy zakończą się prace budowlane w tym mieście (stan na październik 2017 r.).
DK91 – ceny
Kierowcy motocykli i pojazdów samochodowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t mogą jeździć za darmo po wszystkich odcinkach drogi krajowej nr 91. Z kolei osoby prowadzące ponad 3,5-tonowe środki transportu oraz autobusy (niezależnie od ich masy całkowitej), zapłacą za podróż następującymi fragmentami DK91 (stan na październik 2017 r.):
- Rusocin (od skrzyżowania z drogą krajową nr 6) - węzeł Nowe Marzy;
- Świecie (od skrzyżowania z drogą ekspresową S5) - Łysomice (do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 552);
- Kajew (od skrzyżowania z drogą krajową nr 92) - Bardzinek (do skrzyżowania z drogą krajową nr 92).
Nie tylko masa całkowita pojazdu jest brana pod uwagę przy ustalaniu stawek za przejazd DK91, bo równie istotna jest norma emisji spalin, jaką on spełnia. Im nowszej, a co za tym idzie bardziej rygorystycznej normie odpowiada dany środek transportu, tym mniej jego kierowca zapłaci za korzystanie z drogi krajowej nr 91. W związku z tym na DK91 obowiązują następujące ceny (stan na październik 2017 r.):
- od 0,32 do 0,16 zł/km dla pojazdów o masie całkowitej 3,5-12 t oraz autobusów bez względu na ich masę,
- od 0,42 do 0,21 zł/km dla pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 12 t.
Osoby prowadzące pojazdy, dla których droga krajowa nr 91 jest płatna, mogą rozliczać się za przejazd jedynie w formie elektronicznej. W związku z tym powinny one umieścić na przedniej szybie pojazdu urządzenie viaAUTO, które przekazuje do przekraczanych bramek informacje o danym środku transportu i przejechanym na DK91 dystansie. Na podstawie tych danych wyliczana jest ostateczna suma do zapłaty.
Komentarze