Trwa ładowanie...
djyamjr

DK86

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

DK86 jest drogą krajową położoną na południu Polski, która w całości znajduje się na terenie województwa śląskiego. Długość DK86 wynosi około 40 km.

DK86 – przebieg

Droga krajowa nr 86 zaczyna się w Podwarpiu, na połączeniu z drogą ekspresową S1, i biegnie cały czas w kierunku południowym, kończąc się w Tychach, gdzie jeszcze raz styka się z trasą S1. Ponadto przebieg DK86 obejmuje takie miejscowości, jak:

  • Sarnów;
  • Będzin;
  • Sosnowiec;
  • Katowice.

Jak widać DK86 wiedzie tym samym szlakiem, który wcześniej wyznaczał trasę krajowej "jedynki". Poza tym droga krajowa nr 86 nadal wchodzi w skład tzw. Gierkówki, czyli trasy z Warszawy do Katowic, której powstanie zlecił Edward Gierek w czasach PRL.

Nie licząc "ekspresówki" S1, DK86 trzykrotnie styka się z trasami szybkiego ruchu, do których należą DK94 (w Sosnowcu), a także autostrada A4 i DK81 (w Katowicach).

Odcinek DK86 na linii Katowice – Sosnowiec ma status drogi ekspresowej o symbolu S86. Co ciekawe jest to jedna z najbardziej zatłoczonych tras w Polsce, przez którą dziennie przejeżdża ponad 100 tys. pojazdów.

Na fragmencie DK86 od Wojkowic Kościelnych do Będzina, jak również od Katowic do Tychów obowiązują ścisłe regulacje co do maksymalnego nacisku osi pojedynczej pojazdów. Zgodnie z przepisami, ta wartość nie może być większa niż 10 t.

DK86 – czy jest płatna?

Z DK86 za darmo mogą korzystać kierowcy motocykli oraz pojazdów samochodowych, których masa całkowita wynosi maksymalnie 3,5 tony.

Poza tym, mimo że coraz więcej dróg krajowych w Polsce jest płatnych dla osób prowadzących ponad 3,5-tonowe pojazdy oraz autobusy (bez względu na ich masę całkowitą), nie dotyczy to trasy nr 86 (stan na październik 2017 r.). Jest to ciekawe z tego powodu, że DK86 to arteria klasy GP, czyli spełniająca najwyższe standardy techniczne, jak również użytkowe.

DK86 – najpopularniejsze trasy

Chociaż droga krajowa nr 86 nie imponuje długością, w związku z czym jest ona przede wszystkim łącznikiem pomiędzy kilkoma śląskimi wsiami i miastami, to kierowcy często korzystają z niej także przy pokonywaniu większych tras.

Dzięki DK86 można się szybko przemieścić ze Śląska do Łodzi, a nawet dalej, do Torunia (jadąc m.in. przez Radomsko, Kamieńsk, Kutno i Włocławek). Ponadto kierowcy z południa Polski często wykorzystują drogę krajową nr 86 kierując się w stronę Malborka (przez autostradę A1, a także trasy: DK1, DK22 oraz DK55).

Dawniej, gdy nie istniała jeszcze droga ekspresowa S1, a Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego nie dało się ominąć jego wschodnią obwodnicą, DK86 była odcinkiem popularnego szlaku od Warszawy do Wisły.

djyamjr

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djyamjr
djyamjr
djyamjr
Więcej tematów
djyamjr