Trwa ładowanie...
d3u1ba6
d3u1ba6

DK48

Najnowsze informacje
Droga krajowa oznaczona symbolem DK48 prowadzi z centralnej części Polski w stronę wschodniej granicy państwa Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Droga krajowa oznaczona symbolem DK48 prowadzi z centralnej części Polski w stronę wschodniej granicy państwa

Droga krajowa oznaczona symbolem DK48 prowadzi z centralnej części Polski w stronę wschodniej granicy państwa, z którą się jednak nie styka. Długość DK48 wynosi równe 200 km.

DK48 – opis trasy

Droga krajowa nr 48 zaczyna się w województwie łódzkim, konkretnie w Tomaszowie Mazowieckim, skąd wiedzie do Kocka w województwie lubelskim. Przebieg DK48 zahacza również o województwo mazowieckie, ponieważ łódzki region nie graniczy w żadnym punkcie z Lubelszczyzną.

Co ciekawe w Tomaszowie Mazowieckim trasa nr 48 styka się z popularną drogą europejską Via Baltica (E67), która łączy Finlandię z Czechami. Dodatkowo w tym samym mieście DK48 krzyżuje się z drogą krajową nr 8, która jest częścią E67.

Najważniejszymi miejscowościami, przez które przebiega droga krajowa nr 48, są (poza Tomaszowem Mazowieckim i Kockiem):

  • Spała;
  • Odrzywół;
  • Białobrzegi;
  • Dobieszyn;
  • Głowaczów;
  • Kozienice;
  • Dęblin.

Co ciekawe DK48 jest równoległa w stosunku do drogi krajowej nr 12, która jest jednak od niej zdecydowanie dłuższa, gdyż łączy dwa przejścia graniczne: z Niemcami w Łęknicy i z Ukrainą w Berdyszczach (gmina Dorohusk).

Z trasy DK48 warto skorzystać zwłaszcza w województwie mazowieckim. Powód? W tamtejszych miejscowościach Sewerynów oraz Brzóza przy drodze krajowej nr 48 ciągną się alejki drzew, które zostały uznane za pomniki przyrody. Przede wszystkim rosną tam lipy.

DK48 – najpopularniejsze trasy

Mimo że droga krajowa nr 48 nie łączy bezpośrednio tych miast, jest ona bardzo często wykorzystywana do jazdy z Lublina do Łodzi lub w przeciwnym kierunku. Kierowcy, dla których DK48 stanowi część takiej trasy, wybierają ponadto m.in. autostradę A1, drogę krajową nr 50 czy drogę krajową nr 12.

Poza tym droga krajowa nr 48 jest często wykorzystywana przez mieszkańców województwa lubelskiego jako początek trasy wiodącej na Pomorze albo na Dolny Śląsk. Dzięki DK48 można np. dotrzeć z Lubartowa do Ząbkowic Śląskich czy Pelplina (województwo pomorskie, okolice Malborka).

Zresztą to właśnie mieszkańcy Lubartowa mają największy pożytek z trasy krajowej nr 48, ponieważ dzięki niej mają ponadto świetne połączenie z Poznaniem (m.in. przez drogę ekspresową S7 i autostradę A2) oraz Nowym Dworem Mazowieckim (przez drogi ekspresowe S17 i S7 oraz drogi krajowe o tych samych numerach).

DK48 – roboty drogowe

Za najgorszy odcinek drogi krajowej nr 48 przez długi czas uchodził ten pomiędzy miejscowością Krępa oraz Kockiem. Nierówna nawierzchnia, dziury i wąska jezdnia to tylko część wad tego fragmentu DK48, który przejdzie jednak gruntowną przebudowę. Remont drogi krajowej 48 w tym miejscu potrwa prawdopodobnie do 2020 r. (stan na październik 2017 r.).

W efekcie 10-kilometrowy odcinek DK48 od Krępy do Kocka zyska nową, poszerzoną do 7 metrów nawierzchnię, która zostanie przystosowana również do najcięższych pojazdów, takich jak TIR-y. Ponadto ten fragment drogi krajowej nr 48 wzbogaci się o rondo, zatoki autobusowe i chodnik. Dodatkowo zmodernizowane zostaną drogi dojazdowe do DK48, mosty oraz istniejące już zatoki dla autobusów.

DK48 – czy jest płatna?

Droga krajowa na żadnym ze swoich odcinków nie posiada statusu autostrady, co oznacza, że przejazd nią jest bezpłatny dla kierowców samochodów osobowych, motocykli oraz wszystkich innych pojazdów masie całkowitej poniżej 3,5 tony. Za darmo mogą korzystać z DK48 również osoby prowadzące cięższe pojazdy, takie jak np. samochody osobowe z przyczepą, samochody ciężarowe czy autobusy (stan na październik 2017 r.).

d3u1ba6

d3u1ba6
d3u1ba6
d3u1ba6