Trwa ładowanie...
Moto Target
porady
09-02-2016 08:57

Wymiana akumulatora na nowy

Wymiana akumulatora na nowyŹródło: Materiały prasowe
d23kpn5
d23kpn5

Zima jest okresem, w którym najczęściej decydujemy się na wymianę akumulatora. Na co należy wówczas zwrócić uwagę?

Przede wszystkim zadbajmy o to, aby nowy akumulator był dobrany odpowiednio do naszego samochodu. Najważniejsze parametry to odpowiednia pojemność oraz nominalne napięcie, do którego powinien być przystosowany. Takie dane można odczytać ze starego, niesprawnego akumulatora, jednak najlepszym wyjściem będzie sięgnięcie do instrukcji obsługi samochodu.

Poza powyższymi wartościami bardzo ważne są także jego wymiary. Zwyczajnie musi on odpowiednio pasować do wnęki specjalnie przystosowanej do tego celu. Nie zapominajmy przy tym o odpowiednim wykonaniu biegunów akumulatora. Bieguny powinny znaleźć się w określonej pozycji. Warto zwrócić uwagę, jak to wygląda na starym akumulatorze. Istotne jest, aby miały one kształt pasujący do zacisków. Wśród biegunów rozróżnić możemy bieguny o kształcie stożków o zróżnicowanej grubości (w przypadku takich biegunów należy zmierzyć ich średnicę u góry albo na dole) oraz bieguny płytkowe.

Pamiętajmy także o odpowiednim umocowaniu akumulatora. Może on być umocowany od dołu lub od góry. W pierwszej opcji należy sprawdzić wysokość stopki na dolnej krawędzi obudowy, w drugiej – przy pomocy obejmy, jedyną zmienną będzie wysokość akumulatora. To, na co koniecznie należy zwrócić uwagę to maksymalna wartość prądu rozruchowego. Taka informacja znajduje się na obudowie akumulatora. Określa ona największą możliwą wartość natężenia prądu, jaką jesteśmy w stanie z tego akumulatora pobrać. Wyraża się ona zazwyczaj pomiędzy 250 a 850 A. Wartość maksymalna prądu rozruchowego ma szczególne znaczenie w przypadku samochodów z silnikami wysokoprężnymi.

Jeśli planujemy zakupić nowy akumulator, warto zorientować się w najnowszej ofercie dostępnych modeli. Obecnie produkowane akumulatory są bardzo komfortowe w użyciu. Możemy na przykład wybrać model odporny na głębokie rozładowanie, o podwyższonej żywotności, albo taki, który jest wyposażony w wizualny wskaźnik naładowania.

d23kpn5

Źródło: Mototarget.pl/Specpart

ll

d23kpn5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23kpn5
Więcej tematów