Trwa ładowanie...

Volkswagenowi grożą wysokie kary od Komisji Europejskiej

Share
Volkswagenowi grożą wysokie kary od Komisji Europejskiej
Źródło: zdjęcie producenta
d2wm2ua

KE naciska na Volkswagena, by ten przyspieszył wewnętrzne śledztwo dotyczące nieprawidłowości w pomiarze wydzielania spalin. W reakcji na informacje, że koncern mógł też oszukiwać ws. emisji CO2, KE podkreśliła, że za przekroczenie tych norm grożą kary.

Uwikłany w skandal z manipulowaniem pomiarami emisji tlenków azotu w swych samochodach niemiecki koncern poinformował, że jego wewnętrzna kontrola wykryła także nieprawidłowości dotyczące ustalania emisji dwutlenku węgla. Samochody z grupy Volkswagena, a więc również Skody, Audi, Porsche i Seaty prawdopodobnie emitują więcej CO2, niż wcześniej deklarowano. Dodatkowo minister transportu Niemiec Alexander Dobrindt poinformował, że kwestia zaniżonej wartości emisji CO2, dotyczy 98 000 samochodów tego koncernu z silnikami benzynowymi.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Rzeczniczka KE ds. przemysłu Lucia Caudet mówiła w Brukseli, że Komisja zwróciła się do spółki, by ta przyspieszyła swoje wewnętrzne dochodzenie. - Musimy wyjaśnić, jakie nieprawidłowości dotyczące emisji CO2 zostały odkryte, jaki jest tego powód, jakie samochody są tym dotknięte, gdzie były zarejestrowane i jakie kroki zostaną podjęte w związku z tą sytuacją - wymieniała Caudet. Jak zaznaczyła, Komisja ma uprawienia do egzekwowania prawa, by zapewnić, że producenci samochodów wywiązują się z realizacji założenia redukcji emisji dwutlenku węgla. - KE ma możliwość podjęcia wielu działań, włącznie z nakładaniem kar na producentów" - dodała.

d2wm2ua

Komisja Europejska w przeszłości karała już producentów za nieprzestrzeganie limitów emisji CO2. W 2013 roku dotknęło to Ferrari, ale producent ten musiał zapłacić w związku z tym niską kwotę 20 000 euro. W przypadku Volkswagena może to być znacznie więcej, bo kary zależne są od tego, ile dany producent sprzedaje samochodów, a także jak wielkie było przekroczenie emisji w stosunku do wyznaczonych celów. W przypadku CO2 limit emisji ustalany jest dla floty samochodów danego koncernu, a nie dla pojedynczych modeli. Dla Volkswagena w 2014 roku limit ten wynosił 131,17 g emisji CO2 na przejechany kilometr. Producent może wypuszczać modele, które emitują więcej dwutlenku węgla, ale wtedy średnią muszą mu zaniżać np. pojazdy elektryczne.

Sam Volkswagen przyznał, że nieprawidłowości "przy określaniu wartości dwutlenku węgla dla homologacji" mogą dotyczyć 800 000 samochodów, co grozi mu stratami sięgającymi 2 mld euro. W środę KE nie miała jeszcze oficjalnych informacji od spółki w tej sprawie, ale spodziewa się je dostać w czwartek. Problem ma być poruszony na spotkaniu przedstawicieli urzędów zajmujących się homologacją w państwach członkowskich, które obędzie się właśnie w czwartek. Komisja nie będzie za to wszczynać własnego dochodzenia w tej sprawie. - KE będzie wspierała krajowe dochodzenia i ułatwiała wymianę informacji - zaznaczyła Caudet. Pytana, czy sytuacja ta nie zagraża unijnym celom redukcji emisji CO2 na 2020 r., podkreśliła, że UE jest na dobrej drodze, by je wypełnić.

W UE to Komisja odpowiada za ustalanie standardów limitów i procedur dotyczących testów, które muszą przejść nowe samochody. Państwa członkowskie są jednak odpowiedzialne za ich stosowanie.

ll/moto.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2wm2ua

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wm2ua
d2wm2ua
Więcej tematów