Trwa ładowanie...
28-03-2013 11:36

Tych dróg lepiej unikać, są najbardziej niebezpieczne

Tych dróg lepiej unikać, są najbardziej niebezpieczneŹródło: PAP/Jacek Bednarczyk
d1u6y09
d1u6y09

Wybierasz się na Wielkanoc do rodziny samochodem? Uważaj na drogi, którymi się poruszasz. Część z nich należy do najbardziej niebezpiecznych w Unii Europejskiej.

Raport Komisji Europejskiej nie pozostawia na Polsce suchej nitki - pod względem liczby ofiar śmiertelnych wypadków samochodowych na milion mieszkańców jesteśmy w czołówce rankingu, wspólnie z Litwą, Grecją i Rumunią. Liczba ta przekracza u nas 90 osób. Choć w ostatnich dwóch latach wskaźnik ten nieco spadł, to ogólna konkluzja jest niezmienna - nasze drogi należą do najniebezpieczniejszych w Europie. Które odcinki najlepiej omijać szerokim łukiem?

Z policyjnych danych wynika, że najwięcej wypadków ma miejsce na drogach dwujezdniowych, dwukierunkowych. Problem polega na tym, że taką właśnie budowę ma zdecydowana większość dróg krajowych. W 2011 r. na trasach o takich parametrach zdarzyło się ponad 33 000 wypadków, które pociągnęły za sobą 3 740 ofiar. Zdarzenia te stanowiły niemal 83 proc. wszystkich zdarzeń drogowych w 2011 r. Statystycznie w najlepszej sytuacji są poruszający się drogami ekspresowymi - miało na nich miejsce 136 wypadków, w których śmierć poniosło 27 osób. Bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa gwarantują również autostrady. Nie należy jednak zapominać, że i tam zdarzają się groźne wypadki. W 2011 r. mały tam miejsce 232 wypadki, w których zginęło 37 osób. Najwięcej z nich miało miejsce na autostradzie A4 (156 wypadków, 27 ofiar), A2 (43/7) i A1 (26/2). Na autostradzie A6 miały miejsce 4 wypadki (bez ofiar śmiertelnych), A8 - 2 (1 ofiara) zaś A18 jeden wypadek bez ofiar.

(fot. Euro RAP)
Źródło: (fot. Euro RAP)

Kierowcy muszą zwrócić szczególną uwagę na drogi krajowe. Najbardziej niebezpieczne według wskaźnika liczby wypadków na kilometr w ciągu roku okazują się:
- DK nr 4: 168 wypadków na 100 km,
- DK nr 1: 130 wypadków na 100 km,
- DK nr 7: 90 wypadków na 100 km,
- DK nr 94: 72 wypadki na 100 km,
- DK nr 5: 67 wypadków na 100 km,
- DK nr 79: 65 wypadków na 100 km,
- DK nr 8: 60 wypadków na 100 km,
- DK nr 10: 57 wypadków na 100 km,
- DK nr 11: 50 wypadków na 100 km,
- DK nr 12: 46 wypadków na 100 km.

Planując podróże warto wziąć pod uwagę nie tylko policyjne statystyki, ale także aktualną sytuację za oknem. Styl i prędkość jazdy trzeba zawsze dostosować do warunków drogowych, niezależnie od tego, czy jest to nowa autostrada, czy wymagająca remontu, źle oświetlona droga krajowa.

Źródło: KGP, korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

ll/tb/tb

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj