Trwa ładowanie...

Trzymaj się prawego pasa

Share
Trzymaj się prawego pasa
Źródło: zdjęcie producenta
dtxkl45

Kierowcy często zapominają o zasadach ruchu drogowego i na drodze dwupasmowej jeżdżą lewym pasem. Tymczasem w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, co w praktyce zobowiązuje kierowców do jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Za niezastosowanie się do tego przepisu kierowcy grozi mandat od 20 do 500 złotych oraz 2 punkty karne.

Upodobanie do jazdy lewym pasem, podczas gdy prawy jest wolny dotyczy wielu polskich kierowców. Tymczasem przepisy prawa o ruchu drogowym nakazują stosowanie się do ruchu prawostronnego, czyli jazdę możliwie jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Lewy pas powinien służyć kierowcom do wyprzedzania. Poruszanie się nim wtedy, gdy prawy jest pusty, może skutkować mandatem. Jeśli natomiast prawy pas jest zajęty, zmieniamy go na lewy i zjeżdżamy z powrotem, gdy tylko przestanie być blokowany. Ten sam schemat obowiązuje przy manewrach wyprzedzania i omijania.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Na drodze kilkupasmowej powinniśmy trzymać się prawego pasa, a w przypadku drogi jednopasmowej pilnować, aby trzymać się bardziej prawej strony i nie zjeżdżać do środka jezdni. Ten błąd popełnia wielu początkujących kierowców, bojących się wjechania na pobocze. Kierujący zjeżdżają nieco do środka jezdni także wtedy, gdy na skraju drogi są koleiny i zły stan techniczny nie pozwala na przejazd. Jeśli jednak nic nie stoi na przeszkodzie należy bezwzględnie stosować się do ruchu prawostronnego. Dzięki temu nie tylko sytuacja będzie bardziej uporządkowana, ale przede wszystkim samochody uprzywilejowane będą miały możliwość szybkiego przejazdu. Zablokowanie drogi takiemu pojazdowi również grozi wysokim mandatem. Kierowca, który popełni wykroczenie i nie zastosuje się do ruchu prawostronnego może otrzymać mandat od 20 do 500 złotych oraz 2 punkty karne.

Dodatkowo warto pamiętać, że kiedy pasy ruchu są jednoznacznie wyznaczone, nie wolno zajmować na drodze więcej niż jednego pasa. Kierowca powinien zdecydować się, na którym pasie jechać, mając na uwadze, że nie powinien znajdować się na granicy między pasami i wjeżdżać bez sygnalizacji manewrów na linię je oddzielającą. Jazda po przeciwnym pasie ruchu jest zabroniona, dlatego jeśli wykonujemy manewr wyprzedzania, kiedy tylko go zakończymy, pojazd powinniśmy natychmiast wrócić na właściwy pas ruchu.

dtxkl45

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/sj, moto.wp.pl

dtxkl45

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtxkl45
dtxkl45
Więcej tematów