Trwa ładowanie...

Sprzedaż motocykli w marcu mocno w górę. Jednak to tylko część faktów

Zgodnie z przewidywaniami w marcu 2021 r. zarejestrowano dużo więcej nowych motocykli niż przed rokiem. Trzeba jednak porównać ten wynik z danymi z 2019 r. i wtedy już liczby nie wyglądają tak imponująco. Na sprzedaż w ostatnich latach wyraźnie wpływa pandemia, ale też zmiana przepisów związana z normą Euro 5.

Share
2021 r. zapowiada się mocno na rynku motocykli.
2021 r. zapowiada się mocno na rynku motocykli.Źródło: Getty Images, Fot: melis82
d1sjucs

Jak informuje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, w marcu 2021 r. zarejestrowano 3125 nowych jednośladów. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej oznacza to wzrost aż o 44,9 proc. Trzeba jednak pamiętać, że przez dużą część marca i kwietnia obostrzenia były bardziej restrykcyjne niż teraz i sprzedaż się niemal zatrzymała. Dlatego tegoroczny wynik lepiej porównać do tego z 2019 r. i tu już jest on niższy o 22,4 proc. Co ciekawe, znaczącą przewagę miały motocykle (2223 egzemplarze) nad motorowerami (902 sztuki) i dla tych pierwszych to najlepszy wynik w historii.

Na pewno częściowo jest to jeszcze efekt wprowadzenia nowej normy emisji spalin Euro 5, która spowodowała większą liczbę rejestracji na koniec 2020 r. i spadek w 2021 r. Co więcej, część modeli nie trafiła jeszcze do salonów w nowej specyfikacji. Na pewno nie bez znaczenia była też mało motocyklowa pogoda przez większą część marca.

d1sjucs

W przypadku pierwszych rejestracji używanych jednośladów sprowadzonych z zagranicy, w marcu było to 7974 sztuki, czyli o 89 proc. więcej niż przed rokiem, ale 5,5 proc. mniej niż w 2019 r. Mimo tego PZPM zauważa, że dla używanych jednośladów jest to jeden z najwyższych wyników w historii.

Przez pierwsze trzy miesiące 2021 r. zarejestrowano 5143 nowe jednoślady i również tu zdecydowaną większość stanowią motocykle (3539). W tym samym okresie po raz pierwszy w kraju zarejestrowano 15 018 używanych jednośladów, z czego 13 178 stanowiły motocykle.

Wśród nowych motocykli najliczniejszą grupę (34,7 proc.) stanowią te z silnikami o pojemności powyżej 750 cm3. Popularne "125-tki" na początku roku stanowią 33,8 proc. Tradycyjnie najpopularniejsze są motocykle miejskie. Co ciekawe, wśród marek numerem jeden jest BMW, które o zaledwie 5 sztuk wyprzedza Hondę, Na dalekim trzecim miejscu uplasowała się Yamaha.

Jak widać zawirowania i zmiany na rynku jednośladów są duże. Widać już walkę dwóch trendów – wzrostu popularności motocykli w ostatnich latach (w tym w dobie pandemii COVID-19) oraz spadków spowodowanych wprowadzeniem normy Euro 5. Sprzedawcom jednośladów daje to spore nadzieje na resztę 2021 r., gdy zniknie efekt wprowadzenia nowych przepisów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1sjucs

Podziel się opinią

Share
d1sjucs
d1sjucs
Więcej tematów