Trwa ładowanie...

Silnik Wankla wróci w Mazdach?

Przez lata Mazda była jedyną marką, która oferowała samochody z silnikiem Wankla, ale wraz z zakończeniem produkcji modelu RX-8 ten rodzaj jednostki zniknął z oferty. Jak się okazuje, informacje o jego śmierci mogą być przedwczesne. Japończycy cały czas nie wykluczają, że będą korzystać z takiego rozwiązania.

Silnik Wankla wróci w Mazdach?Źródło: Materiały prasowe
d3adlvx
d3adlvx

Silnik Wankla pozwala na uzyskanie sporej mocy z małej objętości, ale przy tym nie jest specjalnie ekonomiczny ani ekologiczny. To doprowadziło do zniknięcia tej jednostki napędowej z rynku. Jej wyjątkowa konstrukcja i charakterystyka pracy nadal pobudzają wyobraźnię fanów motoryzacji, więc nie brakuje osób, które cały czas liczą na powrót wankla w Mazdach. Możliwość taką potwierdzono w oficjalnym magazynie japońskiej marki.

W najnowszym numerze "Zoom-Zoom" Mazda poinformowała, że silnik Wankla może wrócić w jednej z trzech form. Jako tradycyjna jednostka napędowa, generator prądu zwiększający zasięg modelu elektrycznego lub, po odpowiednich modyfikacjach, zostać dostosowany do spalania wodoru.

Najbardziej prawdopodobna jest ta druga opcja. Już podczas Salonu Samochodowego w Genewie w marcu japoński przedstawiciel japońskiej marki powiedział, że możliwe jest użycie silnika Wankla jako generatora w modelu elektrycznym. Również w firmowym magazynie Mazdy można przeczytać, że choć jako tradycyjny napęd taka jednostka jest mało ekonomiczna, to przy stałych obrotach sytuacja się znacząco zmienia.

Bardzo ważną zaletą takiego silnika byłyby też jego niewielkie wymiary, co w sytuacji, gdy potrzeba sporo miejsca na akumulatory, ma duże znaczenie. Co więcej, po niewielkich zmianach wankla można zasilać wodorem, którego spalanie produkuje wodę, a więc jest ekologiczne. Choć silniki spalinowe na wodór raczej nie będą w przyszłosći często stosowane, to rosnąca popularność samochodów wykorzystujących ogniwa paliwowe może spowodować popularyzację wodoru i bezproblemowe jego tankowanie.

Na razie Mazda nie zdradza szczegółów, ale widomo, że coś jest na rzeczy. Silnik Wankla najprawdopodobniej jeszcze wróci.

d3adlvx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3adlvx
Więcej tematów