Trwa ładowanie...
d3bqu5q

Sierpień sprzyja wypadkom

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sierpień sprzyja wypadkom
(Policja.pl)
d3bqu5q

Sierpień to najbardziej niebezpieczny miesiąc w roku pod względem liczby wypadków. W ubiegłym roku w sierpniu odnotowano ich aż 4 330, czyli średnio ok. 140 dziennie! Śmierć w tym okresie poniosło 451 osób, a ponad 5,5 tysiąca zostało rannych.

(fot. PAP/Paweł Supernak)

Duża liczba wypadków w sierpniu jest związana bezpośrednio ze wzmożonym ruchem spowodowanym wyjazdami na urlop. Główną przyczyną jest niezmiennie od lat niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Paradoksalnie ładna pogoda i dobra widoczność przyczyniają się do zwiększonej ilości śmiertelnych zdarzeń.

d3bqu5q

_ W sprzyjających warunkach atmosferycznych kierowcy jeżdżą szybciej i są skłonni do podejmowania bardziej ryzykownych decyzji _ - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - _ A im większa prędkość, tym mniejsze szanse na właściwą i odpowiednio szybką reakcję w obliczu zagrożenia. _

* NAJTRAGICZNIEJSZE WYPADKI LATA 2010 *

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Przed każdą podróżą warto pamiętać, że przeważająca część wypadków spowodowana jest błędem człowieka. Czasu, jaki potrzebuje kierowca, aby zareagować na nagłe zdarzenie, nie da się oszukać - jest to minimum 0,6 sekundy, jednak średnia wartość to 1 sekunda.

d3bqu5q

Może się wydawać, że to tylko nieistotna chwila, jednak podczas 0,6 sekundy przy prędkości zaledwie 50 km/h kierowca przejeżdża ponad 8 metrów, zanim w ogóle zareaguje i wykona jakikolwiek manewr. _ A sama droga hamowania wynosi nawet 12 metrów _ - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault - _ Podczas wakacyjnych podróży reakcje kierowcy mogą zostać dodatkowo osłabione przez atmosferę relaksu związaną, np. z wyjazdem na urlop czy ładną pogodą _ - dodają.

Im większa prędkość, tym mniejsze pole widzenia, które ma istotny wpływ na bezpieczną jazdę. Przy prędkości 40 km/h wynosi ono 100 stopni, przy 70 km/h - 75 stopni, ale jadąc już z prędkością 130 km/h, pole widzenia kierowcy ograniczone jest do zaledwie 30 stopni. Dodatkowo czynniki takie jak m.in. wiek kierowcy i zmęczenie przyczyniają się do zawężenia pola widzenia.

* NAJTRAGICZNIEJSZE WYPADKI LATA 2010 *

(fot. PAP/Roman Jocher)

Aby podróżować bezpiecznie, oprócz rozwagi i koncentracji kierowcy niezbędny jest też sprawny samochód. Jednym z istotnych elementów, który może być kontrolowany przez samego kierowcę, jest prawidłowe ciśnienie w oponach. Powinno być ono sprawdzane przynajmniej raz w miesiącu i bezwzględnie każdorazowo przed dłuższym wyjazdem np. za granicę.

To bardzo ważne szczególnie w obliczu faktu, że np. jak obliczono, we Francji, aż 6 proc. śmiertelnych wypadków na autostradach jest spowodowanych pęknięciem opony na skutek zbyt niskiego ciśnienia lub powolnego uchodzenia powietrza.

d3bqu5q

Podziel się opinią

Share

d3bqu5q

d3bqu5q