Trwa ładowanie...

Rowerzyści: nowe prawa, nowe mandaty

Share
Rowerzyści: nowe prawa, nowe mandatyŹródło: Policja.pl
dgh8f4g

Rowerzystów i kierowców samochodów obowiązują już nowe przepisy. Ci pierwsi mają większe prawa, ale będzie to oznaczało również większą odpowiedzialność. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje projekt ustawy, która umożliwi nakładanie mandatów na użytkowników jednośladów. Za niektóre przewinienia rowerzysta zapłaci nawet 200 zł. Kary przewidziano także dla kierowców.

(fot. KRBRD)
Źródło: (fot. KRBRD)

Zgodnie z nowymi przepisami rowerzyści, poruszający się ścieżkami rowerowymi mają na skrzyżowaniach pierwszeństwo przed samochodami. Tam, gdzie nie ma ścieżek, w razie niepogody mogą poruszać się po chodniku, a jadąc ulicą, wyprzedzać z prawej strony samochody, stojące w korku. Użytkownicy jednośladów nie mają jednak jedynie powodów do zadowolenia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje projekt zmian w taryfikatorze mandatów. Zgodnie z założeniami MSWiA wprowadzone zostaną nowe kary dla rowerzystów łamiących prawo.

Za poruszanie się po chodniku, jeśli obok biegnie ścieżka rowerowa lub pas dla rowerzystów, wytyczony w obrębie jezdni, będzie można otrzymać mandat w wysokości 50 zł. Taka sama kara spotka rowerzystów, którzy będą jechać ulicą obok siebie. Aż 200 zł mandatu mogą otrzymać rowerzyści, którzy - jak pisze Dziennik Gazeta Prawna - będą utrudniać ruch innym pojazdom. Według MSWiA na taką karę zasłużą rowerzyści, którzy spowodują zakłócenie płynności ruchu. - Chodzi tu o nieprawidłowe zachowanie, które dezorientuje uczestników ruchu drogowego lub inne osoby znajdujące się na drodze, zmusza je do wykonywania dodatkowych manewrów - mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA.

dgh8f4g

Podniesienie kar dotyczyć będzie również kierowców samochodów. Za wyprzedzanie rowerzysty bez zachowania odpowiedniego odstępu, wynoszącego 1 m, będzie można otrzymać mandat w wysokości 300 zł. Do tej pory było to 200 zł. Surowa kara nie ominie także kierowcy, który nie ustąpi pierwszeństwa rowerzyście, poruszającemu się po ścieżce rowerowej. W myśl nowych przepisów kierowca samochodu, skręcając z poprzecznej ulicy musi przepuścić jednoślady niezależnie od tego, czy jadą one po ścieżce rowerowej zespolonej z chodnikiem, czy też po pasie wyznaczonym na jezdni. Kierowca samochodu, który o tym zapomni, może zostać ukarany mandatem w wysokości 350 zł.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

tb/mw/mw

dgh8f4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgh8f4g
dgh8f4g
Więcej tematów