Trwa ładowanie...

Prawo jazdy na motocykl. Tak wygląda egzamin na kategorię A

Posiadając prawo jazdy kategorii A, można kierować motocyklem (także z bocznym wózkiem) oraz pojazdami określonymi dla kategorii AM. Oto jak wygląda egzamin, który pozwala uzyskać takie uprawnienia.

Prawo jazdy na motocykl. Tak wygląda egzamin na kategorię AŹródło: Materiały prasowe
dxusfeu
dxusfeu

Egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii A składa się z części teoretycznej i praktycznej. Jeśli osoba zdobyła już uprawnienia kategorii A1 lub A2, to egzamin teoretyczny jej nie obowiązuje, a przed sprawdzianem praktycznym powinna o tym poinformować egzaminatora.

Jak wygląda egzamin teoretyczny?

Egzamin teoretyczny – zdawany za pośrednictwem komputera – składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy. Kandydat powinien wskazać prawidłową odpowiedź na pytania wyświetlane losowo w czasie rzeczywistym przez system komputerowy. Nie ma możliwości powrotu do pytania, na które nie udzielono odpowiedzi. Wyświetlane pytania odzwierciedlają sytuacje, z jakimi kierowcy mogą spotkać się w rzeczywistym ruchu drogowym.

Egzamin w ramach każdej kategorii trwa 25 minut. Suma możliwych do uzyskania punktów wynosi 74, przy czym kończy się on wynikiem pozytywnym w przypadku zdobycia co najmniej 68 punktów.

Jak wygląda egzamin praktyczny?

Zaliczenie części teoretycznej uprawnia kandydata do wykonania zadań na placu manewrowym. Osoba podchodząca do egzaminu praktycznego musi sprawdzić stan techniczny pojazdu – stan łańcucha, świateł, klaksonu i poziomu płynów eksploatacyjnych. Następnie przemieścić jednoślad z punktu A do B z wyłączonym silnikiem i ustawić go na podpórce, po czym przygotować się do jazdy. Ma na to 5 minut.

dxusfeu

W ramach jazdy po placu manewrowym wykonuje się 5-krotny przejazd po łukach w kształcie cyfry 8. Ten test weryfikuje umiejętności w kierowaniu motocyklem zarówno kierownicą jak i manetką gazu czy dźwigniami hamulca.

Kolejny test to slalom wolny, na który składa się płynne ruszanie i 2-krotny przejazd pomiędzy 5 bramkami. Po nim kursant musi zaliczyć* szybki slalom* – 2-krotny przejazd przez bramkę początkową, slalom pomiędzy 3 pachołkami i wyjazd przez bramkę końcową (średnia prędkość jednego z przejazdów nie może być mniejsza niż 30 km/h).

W celu weryfikacji umiejętności wykonuje się również 2-krotny przejazd pasem ruchu, na którym ustawiona jest przeszkoda. Egzamin praktyczny na placu manewrowym wieńczy ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu i (przeważnie na placu) hamowanie awaryjne przy prędkości minimum 50 km/h, tak aby kierujący do zatrzymania motocykla musiał użyć przedniego i tylnego hamulca.

Pozytywne zaliczenie placu manewrowego pozwala na sprawdzenie praktycznych umiejętności jazdy w ruchu drogowym. Ta część przeprowadzana jest na drogach publicznych, przeważnie w bliskim sąsiedztwie ośrodka ruchu drogowego. Zaliczenie tej części równoznaczne jest ze zdaniem egzaminu.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy kat. A?

Koszt pełnego egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii A wynosi 210 zł (30 zł – część teoretyczna, 180 zł – praktyczna). Szczegółowe informacje na temat zasad przystępowania do egzaminów, wymagań i wytycznych, także w zakresie odpowiedniego ubioru oraz cennika, znajdują się na stronach wojewódzkich i powiatowych ośrodków szkolenia kierowców.

dxusfeu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxusfeu
Więcej tematów