Trwa ładowanie...
ycipk-3825ng

Prawa i obowiązki pieszego

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prawa i obowiązki pieszego
(PAP/Marcin Bielecki)
ycipk-3825ng

Niebawem w pierwszych województwach rozpoczną się ferie. Policja przypomina więc o zasadach bezpiecznego poruszania się pieszych i ich obowiązkach w ruchu drogowym.

Okres zimowy to czas szczególnie niebezpieczny dla „niechronionych” uczestników ruchu drogowego. Wcześnie zapadający zmrok, mgły i deszcz w znacznym stopniu ograniczają widoczność na drodze. Gdy do tego dodamy lekceważenie przepisów, pośpiech i brak rozwagi, może to doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku drogowego.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierujących samochodami, nie są osłonięci karoserią pojazdu, nie mogą też liczyć na działanie poduszek powietrznych czy też pasów bezpieczeństwa. Mogą jednak zabezpieczyć się poprzez noszenie różnego rodzaju elementów odblaskowych, czy też prawidłowe wyposażenie roweru co spowoduje, że szansa uniknięcia potrącenia znacznie wzrośnie.

ycipk-3825ng

W okresie jesienno-zimowym, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych tak naprawdę jest niewidoczny - kierowca jest w stanie zobaczyć go dopiero z odległości 20-30 metrów czyli w sytuacji, gdzie kierujący pojazdem nie będzie miał szans na jakąkolwiek reakcję. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w elementy odblaskowe, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej. To może uchronić pieszego przed kalectwem, a nawet uratować mu życie.

Zgodnie z przepisami - dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Jednak dla własnego bezpieczeństwa i innych użytkowników drogi, dobrze by było, żeby wszyscy piesi niezależnie od wieku, nosili elementy odblaskowe.

Należy pamiętać, że pieszy jest uczestnikiem ruchu drogowego, podobnie jak są nimi kierujący, a także inne osoby przebywające w pojeździe lub na pojeździe znajdującym się na drodze. Pieszy musi więc stosować się do pewnych zasad. Jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza, Pieszy idący po poboczu lub jezdni powinien iść lewą stroną drogi, na chodnikach obowiązuje zaś ruch prawostronny. Pieszy powinien przekraczać drogę jedynie w miejscach do tego wyznaczonych tj. na przejściach dla pieszych. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest zobowiązany z niego skorzystać.

Przekraczanie drogi na przejściach bez sygnalizacji świetlnej odbywa się według następujących zasad: zatrzymanie na skraju chodnika, spojrzenie w lewo, spojrzenie w prawo, ponowne spojrzenie w lewo, rozpoczęcie przechodzenie przez jezdnię - gdy droga wolna, ponowne spojrzenie w prawo na środku jezdni, by upewnić się czy nie nadjeżdża pojazd i równym krokiem przejście dalej.

ycipk-3825ng

Jeżeli przejście dla pieszych wyposażone jest w sygnalizację świetlną, to po otrzymaniu sygnału zielonego piesi równym krokiem przechodzą przez jezdnię, gdy światło zielone pulsuje, oznacza to, że zaraz pojawi się światło czerwone i należy szybko opuścić przejście. Gdy świeci się sygnał czerwony, nie wolno wchodzić na przejście. Sygnał świetlny jest często wyposażony w sygnał dźwiękowy dla osób niedowidzących i niewidomych.

Nie wolno przebiegać przez jezdnię ani zwalniać kroku lub zatrzymywać się podczas przechodzenia przez jezdnię. Zabroniony jest również spacer to torowiskach. Pieszemu nie wolno pokonywać barierek oddzielających ruch pieszy od ruchu pojazdów.

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych w z winy pieszego jest wejście bezpośrednio przed jadący pojazd, przekraczanie jezdni przy czerwonym świetle lub w miejscu niedozwolonym.

Źródło: Policja

ycipk-3825ng

tb/

Chcesz szybko zdać prawo jazdy? Wybierz najlepszą szkołę w swoim mieście!Chcesz szybko zdać prawo jazdy? Wybierz najlepszą szkołę w swoim mieście!

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3825ng

ycipk-3825ng
ycipk-3825ng