Trwa ładowanie...
d1zu22x

Jesienne pułapki na drodze

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jesienne pułapki na drodze
(Materiały prasowe)
d1zu22x

Przymrozki, mokre liście i oślepiające, niskie słońce - oto jesienne pułapki pogodowe czekające na zmotoryzowanych. Przypominamy jak prowadzić auto w takich warunkach.

Niebezpieczeństwo związane z jesiennymi przymrozkami wynika z tego, że przy temperaturze w granicach od 0 st. C do nawet -3 st. C lód nie jest całkowicie zamarznięty. Jego powierzchnię pokrywa cienka, niewidoczna i bardzo śliska powłoka wody. W okresie przejściowym groźny jest też tzw. czarny lód, czyli niewidzialna warstwa zamarzającej wody przylegająca bezpośrednio do nawierzchni jezdni. Do występowania tego zjawiska dochodzi najczęściej po jesiennych opadach deszczu i zamgleniach. To bardzo trudne warunki dla kierowców, zaś największym czynnikiem ryzyka jest nadmierna prędkość.

W tym okresie bardzo ważne jest także zachowanie odpowiedniego odstępu od innych uczestników ruchu. Przykładowo wymijając rowerzystę trzeba zdawać sobie sprawę, że w czasie jesiennej aury jest on bardziej narażony na przewrócenie się - szczególnie na zakrętach.

d1zu22x

Przymrozki występują zwykle wczesnym rankiem i nocą. Gdy temperatura spada takie warunki szybciej się pojawiają i dłużej utrzymują w miejscach, do których nie docierają promienie słoneczne lub na mostach. Jesienią i zimą temperatura tuż przy powierzchni gruntu bywa niższa od odczuwalnej, dlatego lód na drodze może pojawiać się nawet wówczas, gdy termometr wskazuje 2-3 st. C.

Kolejnym wyzwaniem dla kierowców są zalegające na ulicach liście. Po zbyt dynamicznym wjechaniu na nie można łatwo stracić przyczepność. Niezbędnym wyposażeniem zmotoryzowanych w okresie jesienno-zimowym powinny być okulary przeciwsłoneczne, najlepiej z soczewkami polaryzacyjnymi. Neutralizują one oślepiające refleksy. Niskie położenie słońca powoduje, że może być ono nawet bardziej uciążliwe i niebezpieczne niż latem.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

Opony zimowe na Allegro. Zobacz najpopularniejsze oferty!

d1zu22x

Podziel się opinią

Share

d1zu22x

d1zu22x