Trwa ładowanie...
ycipk-4mj6ib

Jednoślady wracają na drogi po zimie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jednoślady wracają na drogi po zimie
(WP.PL/Piotr Mokwiński)
ycipk-4mj6ib

Wiosenna pogoda sprawiła, że na drogach można spotkać coraz więcej rowerzystów i motocyklistów. Dla kierowców czterech kółek oznacza to konieczność zachowania wzmożonej ostrożności i częstszego spoglądania w lusterka.

Najbardziej narażeni na obrażenia w kolizjach i zderzeniach drogowych są piesi, rowerzyści i motocykliści. Kierowcy samochodów w okresie wiosenno-letnim powinni zwracać szczególną uwagę na tych uczestników ruchu, bowiem wówczas pojawiają się na drogach w dużo większej liczbie. Po zimie kierowcy są odzwyczajeni od widoku jednośladów w swoich wstecznych lusterkach. Tymczasem jest to jeden z kluczowych elementów wyposażenia samochodu, pozwalający dostrzec i oszacować naszą odległość od motocykla i prędkość, z jaką się on do nas zbliża. W przypadku obecności rowerzystów na jezdni najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej odległości podczas ich wymijania (min. 1 metr) oraz zwrócenie uwagi na ścieżki rowerowe, które niejednokrotnie krzyżują się z drogami.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Kierowcy powinni przede wszystkim pamiętać, żeby przed zmianą pasa ruchu bezwzględnie spojrzeć w lusterka. Jeśli nie jesteśmy pewni prędkości, z jaką zbliżają się do nas pojazdy, spójrzmy raz jeszcze. Jeden błąd może wiele kosztować, zwłaszcza jeśli za nami pojawi się motocyklista, który nie przestrzega ograniczeń prędkości. Ważne, aby decydując się na zmianę pasa ruchu, nie robić go gwałtownie. Dajmy czas innym kierowcom, zwłaszcza motocyklistom na to, by zauważyli sygnalizację wykonania manewru.

ycipk-4mj6ib

Z danych policji wynika, że w 2014 roku, w porównaniu z r. 2013, na polskich drogach o 6 proc. rok do roku spadła liczba wypadków, w których śmierć poniósł rowerzysta. O 5 proc. spadła też liczba zabitych motocyklistów. Niestety, jednocześnie wzrosła liczba rannych, odpowiednio o 3 i 9 proc. Stosując się do kilku podstawowych reguł możemy zmienić te niekorzystne statystyki. Bądźmy wyczuleni na obecność jednośladów na drodze, zwłaszcza, że ich liczba z każdym rokiem rośnie.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

ycipk-4mj6ib
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4mj6ib

ycipk-4mj6ib
ycipk-4mj6ib