Trwa ładowanie...
d2bw3kq

Brudny samochód może sporo kosztować

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brudny samochód może sporo kosztować
(© vimax001/Fotolia.com)
d2bw3kq

W okresie wiosennym na drogach często zbiera się woda i błoto, co skutkuje koniecznością wizyt na myjni. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z ryzyka, jakie niosą za sobą brudne lampy czy niedomyte szyby. Mogą one spowodować nałożenie nawet 500-złotowego mandatu.

Zabrudzone reflektory i szyby powodują ograniczoną widoczność. W cięższych warunkach zmniejsza się ona z każdym przejechanym metrem. Przejeżdżając niewielki dystans w takich okolicznościach efektywność świateł może zmaleć nawet o 60 proc., a widoczność spaść o 15-20 proc. Warto dbać o czystość samochodu przede wszystkim dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu. Sprawdzajmy regularnie, czy na lampach nie osadził się brud. Będąc na stacji benzynowej, możemy wykorzystać chwilę, gdy tankujemy paliwo i przemyć lampy oraz szyby.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Samochód utrzymany w czystości to nie tylko dobra widoczność dla jego kierowcy. Także inni uczestnicy ruchu, dzięki temu, że nasze reflektory świecą jasnym, pełnym światłem, widzą nasz pojazd z dużo większej odległości niż wówczas, gdy osad czy brud zalega na lampach. Poprawnie działające światła sprawiają, że jesteśmy widoczni z dużej odległości nawet w słoneczne dni. Utrzymując czystość lamp i szyb w większym stopniu możemy uniknąć zbyt późnych reakcji na drodze i tak poważnych sytuacji jak zderzenie czołowe czy potrącenie pieszego. W trudnych warunkach pogodowych i z ograniczoną widocznością, kierowca ma szansę zauważyć kogoś na drodze z odległości nie większej niż 15-20 metrów. W takiej sytuacji zazwyczaj nie ma wystarczająco czasu nawet na rozpoczęcie hamowania. Dlatego tak ważne jest, aby szyby i reflektory pozostawały stale czyste.

d2bw3kq

Kiedy policjant zobaczy, że kierowca ma ograniczoną widoczność z powodu brudnych szyb czy lamp, może zatrzymać taki pojazd, skierować wprost do myjni i dodatkowo sprawdzić stan płynu do spryskiwaczy oraz skontrolować efektywność pracy wycieraczek. Prowadzący powinien mieć dobrą widoczność przede wszystkim przez przednią i tylną szybę (jeśli ją posiada) oraz utrzymywać w czystości reflektory. W innym przypadku funkcjonariusz może nałożyć mandat w wysokości nawet 500 zł.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

d2bw3kq

Podziel się opinią

Share
d2bw3kq
d2bw3kq
Więcej tematów