Trwa ładowanie...

Bez prawa jazdy i nalepki. Idą kolejne ułatwienia dla kierowców

Resorty cyfryzacji i infrastruktury planują wprowadzenie opracowanego wspólnie pakietu dla kierowców. Jeśli to więcej niż tylko zachęta przed wyborami, zmotoryzowani mają na co czekać, bo zmiany znacznie ułatwią im życie.

Bez prawa jazdy i nalepki. Idą kolejne ułatwienia dla kierowcówŹródło: East News, fot: Piotr Jedzura/REPORTER
d3vfmd5
d3vfmd5

Od 1 października kierowcy mogą korzystać z zarejestrowanych w Polsce pojazdów bez wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC. Okazuje się, że to jednak tylko początek. Jak informuje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Cyfryzacji, przygotowano "pakiet deregulacyjny" dla kierowców. Przewiduje on szereg ułatwień. Najważniejsza to zniesienie kar za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy. Dziś za brak dokumentu grozi mandat w wysokości 50 zł. Jak podczas konferencji tłumaczył minister cyfryzacji, pierwszym krokiem ma być depenalizacja tego wykroczenia, a drugim odstąpienie od obowiązku posiadania dokumentu przy sobie. Kierowca musiałby wtedy wozić w kieszeni jedynie dowód osobisty. W razie kontroli policja za pomocą bazy CEPIK 2.0 otrzymywałaby wszystkie informacje na temat kierowcy i samochodu.

Inną ważną zmianą będzie rezygnacja z obowiązku posiadania na przedniej szybie nalepki z numerem rejestracyjnym samochodu. Dziś trzeba ją odklejać po zakupie używanego auta, a w razie uszkodzenia przedniej szyby występować o duplikat w urzędzie.

Planowana jest również rezygnacja z obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych, jeśli samochód zostanie sprzedany osobie zamieszkałej w innym województwie. W dobie samochodów firmowych i dostępu policji do bazy CEPiK z każdego radiowozu ten przepis rzeczywiście jest archaiczny. Będzie również korzystny dla zmotoryzowanych. Przy dokonywaniu przerejestrowania pojazdu bez wymiany tablic i bez wydawania naklejki nie będzie trzeba wydawać 99,50 zł. Dodatkowe 75,50 zł zaoszczędzimy przy okazji kolejnego usprawnienia. Będzie nim rezygnacja z Karty pojazdu.

Przedstawiony przez ministrów pakiet deregulacyjny przewiduje również nowe e-usługi, a wśród nich możliwość rejestracji pojazdu online. Raport wygenerowany w usłudze "Mój pojazd" (dostępnej na obywatel.gov.pl) stanie się dokumentem urzędowym. Zniesiony zostanie także obowiązek wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

"Pakiet deregulacyjny" przewiduje także odstąpienie od obowiązkowych szkoleń po zdaniu egzaminu na prawo jazdy dla wszystkich kierowców. Zamiast tego na szkolenia będą musieli się udać ci kierowcy, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia.

d3vfmd5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vfmd5
Więcej tematów