Trwa ładowanie...
d1am43f

Kierowcy się ucieszą. Łatwo sprawdzą dane o swoim aucie

Już nie tylko urzędnicy mogą korzystać z bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ministerstwo Cyfryzacji zaczęło udostępniać je właścicielom samochodów. Aby skorzystać z bezpłatnej usługi trzeba jednak spełnić jeden warunek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie pamiętasz daty badania technicznego czy wygaśnięcia polisy samochodu? Przypomni ci "Mój Pojazd"
Nie pamiętasz daty badania technicznego czy wygaśnięcia polisy samochodu? Przypomni ci "Mój Pojazd" (East News, Fot: East News)
d1am43f

W ramach modernizacji CEPiK 2.0 resort cyfryzacji uruchomił bezpłatną e-usługę "Mój Pojazd". Dzięki niemu właściciele pojazdów dostali dostęp do zgromadzonych w niej danych.
- Nie pamiętasz, kiedy kończy się ważność badania technicznego albo polisy OC? Chcesz sprawdzić szczegółowe dane techniczne? A może chcesz zobaczyć przebieg swojego auta? Teraz to żaden problem - zapewnia zachwalając usługę Ministerstwo Cyfryzacji.

Co konkretnie można sprawdzić w "Moim Pojeździe"? Poza marką, typem i numerem VIN użytkownik dostaje dostęp do informacji o dacie pierwszej rejestracji, terminie badania technicznego, pojemności i mocy silnika, liczbie miejsc czy dopuszczalnej masie pojazdu. Usługa pozwala też na wgląd w historię pojazdu: dzięki niej można sobie szybko przypomnieć m.in. daty wyrejestrowania czy zbycia auta, zawarcia i wygaśnięcia polisy, jej numer, nazwę zakładu ubezpieczeń czy stan licznika przy ostatnim badaniu technicznym. Wszystkie dane można w łatwy sposób wyeksportować do formatu PDF, co może się przydać np. podczas sprzedaży samochodu.

d1am43f

Zobacz też: To koniec papierowych L4, które znamy

Ministerstwo zapewnia, że w przyszłości usługa będzie rozbudowywana o kolejne funkcjonalności, zwiększy się też zakres udostępnianych danych o pojeździe - np. o szkody.

Żeby skorzystać z usługi trzeba się jednak postarać o tzw. profil zaufany. To darmowe narzędzie. Dzięki niemu urzędnicy mogą zweryfikować tożsamość obywateli. Profil pozwala na załatwienie urzędowych spraw bez wychodzenia z domu. Dziś takich profili jest w Polsce ponad 1,4 mln. Sam profil zaufany też można założyć nie opuszczając domu - jeśli jest się klientem platformy usług pocztowych Envelo lub siedmiu dużych banków detalicznych. Można też zarejestrować się online, a następnie potwierdzić swoją tożsamość odwiedzając jeden z urzędów.

Kiedy już zdobędziemy profil zaufany, wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl i poszukać na niej zakładki "Kierowcy i pojazdy". Tam zejdziemy usługę "Mój Pojazd".

d1am43f

Podziel się opinią

Share

d1am43f

d1am43f