Trwa ładowanie...

Odmiejscowienie prawa jazdy jest możliwe. Na przeszkodzie stoi aż jeden system

Dowód osobisty można wyrobić w każdym urzędzie gminy w Polsce. Prawo jazdy dalej ograniczone jest miejscem zamieszkania. Odmiejscowienie "prawka" zablokowane jest przez jeden system. Jego uruchomienie stoi pod znakiem zapytania od lat.

Odmiejscowienie prawa jazdy jest możliwe. Na przeszkodzie stoi aż jeden systemŹródło: WP.PL, fot: Tomasz Budzik
d3ebjqc
d3ebjqc

By uzyskać nowy dowód osobisty wystarczy udać się do najbliższego urzędu gminy i złożyć odpowiedni wniosek. Takie rozwiązanie funkcjonuje od 2010 roku, lecz nie obejmuje praw jazdy. Poseł Marek Wójcik zwraca uwagę, że zmiana ułatwiłaby życie wielu kierowcom. Pod względem prawnym nie stanowi to problemu. Gorzej z infrastrukturą.

Dane dotyczące kierowców gromadzone są przez starostów. Jak twierdzi Andrzej Bittel, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, część z nich zawartych jest w Centralnej Ewidencji Kierowców. *Tyle tylko, że CEPiK 2.0 nie jest dostępny wszędzie i nie wszystkie dane w nim umieszczone są aktualne. *

- Obecnie minister cyfryzacji prowadzi intensywne prace na modernizacją bazy CEPiK i wprowadzeniem nowego systemu CEPiK 2.0 pozwalającego na precyzyjne oraz bieżące gromadzenie i uzyskiwanie informacji na temat osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami przez wszystkie służby, w tym także przez wszystkie organy odpowiedzialne za wydawanie praw jazdy – twierdzi w odpowiedzi na interpelację Andrzej Bittel. Mówiąc prościej, każdy starosta mógłby zerknąć do bazy danych i na jej podstawie wydać nowy dokument.

Nowy system CEPiK jest najprawdopodobniej największą wpadką władz tematyce kierowców. Miał wystartować kilka lat temu, a daty były cały czas przesuwane. Raz miał być to 2016 rok, później baza miała zostać uruchomiona w 2017 roku, a po kolejnym poślizgu – 4 czerwca 2018 roku. Obecnie nie wiadomo, kiedy projekt ruszy. Odpowiednie ogłoszenie ukaże się 3 miesiące przed uruchomieniem CEPiK-u 2.0. Innymi słowy – ostateczna data nie jest znana. Dlatego też nie wiadomo, kiedy młodych kierowców obejmie okres próbny i obowiązkowe szkolenia w pierwszych miesiącach po uzyskaniu "prawka"

Dlatego też, choć kwestia prawna nie stanowi problemu, prawo jazdy uzyskamy tylko w miejscu zameldowania. Obecny sposób wydawania praw jazdy musi zostać zachowany, by dokument otrzymywały tylko osoby, które posiadają uprawnienia.

d3ebjqc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ebjqc
Więcej tematów