Trwa ładowanie...
ycipk-3b14ip

Będą rejestrować kandydatów na kierowców

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Będą rejestrować kandydatów na kierowców
(MORD Tarnów)
ycipk-3b14ip

Resort transportu chce, by starostwa weryfikowały dane wszystkich kandydatów na kierowców. Powiaty się buntują. Twierdzą, że projekt jest niekonstytucyjny, a wprowadzenie systemu będzie je kosztować kilkanaście mln zł - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Według resortu transportu karta kandydata, którą starosta ma wydawać każdemu przyszłemu kierowcy, ma uszczelnić obieg dokumentów i zapobiec wydawaniu na lewo zaświadczeń o ukończonym szkoleniu. Ma być też na rękę przyszłym kierowcom - zamiast sterty zaświadczeń i wniosków mogliby się posługiwać jednym dokumentem.

Związek Powiatów Polskich widzi to inaczej. - Poświadczenie nieprawdy o ukończonym kursie równie dobrze może nastąpić na odrębnym zaświadczeniu, jak i na wystawionej przez starostwo karcie - ocenia ZPP w swoim stanowisku.

ycipk-3b14ip

ZPP domaga się też rzetelnej oceny skutków regulacji dla finansów powiatów. Projektodawca ocenił, że zmiany nie powinny generować dodatkowych kosztów. Jednak rozmówcy dziennika szacują, że pojedyncze starostwo rocznie musiałoby dokładać do systemu kilkadziesiąt tys. zł rocznie.

Jak podkreśla "DGP", niewykluczone, że zmiany są niekonstytucyjne, bo proponowana procedura nie jest umocowana w przepisach rangi ustawowej. To może rodzić problem, np. w przypadku odmowy wydania karty kandydata - musi ona zapaść w formie decyzji administracyjnej, do czego niezbędna jest ustawa, a nie rozporządzenie.

tb/

Chcesz zrobić prawo jazdy? Wybierz najlepszy ośrodek szkolenia kierowców w swojej okolicy!

ycipk-3b14ip
Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3b14ip

ycipk-3b14ip
ycipk-3b14ip