Trwa ładowanie...
a1
28-03-2017 09:51

A1: przetarg na dokończenie autostrady już w kwietniu

Na tę inwestycję kierowcy czekają od dawna. Jeszcze w kwietniu ma zostać rozpisany przetarg na realizację odcinka autostrady A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową.

A1: przetarg na dokończenie autostrady już w kwietniuŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d1qr0cg
d1qr0cg

Szybkie rozpisanie postępowania zapowiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa w Pułtusku, gdzie podpisano umowę na dokończenie budowy obwodnicy tego miasta. Czas rozpisania przetargu na dokończenie A1 jest uzależniony od przyjęcia Programu Budowy Dróg. Ministerstwo zrobi to mniej więcej po dwóch tygodniach od skrystalizowania się programu.

- Inwestycja będzie obejmować odcinek od Tuszyna do węzła Częstochowa Północ. Oznacza to, że wymieniony zostanie będący obecnie w użytkowaniu fragment od węzła Piotrków Trybunalski Południe do Tuszyna. Ten odcinek ma już ponad trzydzieści lat, więc wymiana jest konieczna – mówi Wirtualnej Polsce Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Mierzący 80 kilometrów odcinek autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa zostanie zrealizowany ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Szacowany koszt realizacji to ok 3,6 mld zł. Szacowany czas zakończenia inwestycji to rok 2022.

Łączna długość autostrady A1 będzie wynosić ponad 560 km. Obecnie kierowcy mogą korzystać z 430 km trasy. Prace trwają na 57-kilometrowym odcinku pomiędzy podkatowickimi Pyrzowicami a Częstochową. Dzięki 315 mln euro, które w styczniu 2017 roku przyznano inwestycji z europejskiego funduszu spójności, nowy odcinek ma być przejezdny w połowie 2019 roku.

d1qr0cg

1 lipca 2016 r. został udostępniony kierowcom czterdziestokilometrowy odcinek autostrady A1 ze Strykowa do Tuszyna. Pozwoliło to na wyprowadzenie ruchu tranzytowego i częściowo lokalnego ruchu ciężkiego z centrum Łodzi i odciążyło aglomerację łódzką. Dzięki A1 czas przejazdu, w zależności od pory dnia, skrócił się nawet o 1,5 godziny.

Ostatni brakujący odcinek A1 z Tuszyna do Częstochowy będzie dopełniał sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce. Połączy autostrady A2 i A4, zapewniając skomunikowanie najważniejszych miast.

Źródło: tvn24bis.pl

d1qr0cg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qr0cg
Więcej tematów