Trwa ładowanie...
d378ham

311 km nowych dróg w 2014 roku

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
311 km nowych dróg w 2014 roku
(PAP/Jacek Turczyk)
d378ham

W ostatnich latach długość polskich autostrad i dróg ekspresowych znacznie wzrosła. Również w 2014 roku czeka nas otwarcie kilku ważnych odcinków, które ułatwią i przyspieszą podróżowanie po Polsce. Z 311 km nowych dróg, które powstaną w tym roku niemal jedna trzecia to autostrady.

Na początku 2007 roku w Polsce kierowcy mieli do użytku 674,2 km autostrad i 248,4 km dróg ekspresowych. Na koniec 2013 roku mieliśmy już 1491,4 km autostrad i 1247,9 km dróg ekspresowych. Choć rząd nie zdążył ze wszystkimi inwestycjami na Euro 2012, to Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej były bodźcem, który przyspieszył budowę dróg w Polsce. Również w 2014 roku zostaną otwarte kolejne odcinki ekspresówek i autostrad.

Wśród dróg, które zostaną oddane do użytku w 2014 roku należy zachodnia obwodnica Poznania do drogi S11, odcinek trasy S3 z Gorzowa Wielkopolskiego do Międzyrzecza, 5 odcinków drogi S8 z Wielunia do węzła Łódź Południe oraz obwodnice Augustowa i Lublina. Otwarty zostanie brakujący odcinek autostrady A1 z Włocławka do Kowala. Niestety jest też zła wiadomość. Najważniejszy fragment autostrady A1 ze Strykowa do Tuszyna, czyli obwodnica Łodzi, na pewno nie powstanie w 2014 roku. Kierowcy nadal będą stać w korkach, jadąc przez miasto.

 (fot. PAP/Andjrzej Grygiel)

Kierowcy chwalą rosnącą infrastrukturę drogową, ale zauważają też problemy. Nawet na nowych trasach mamy do czynienia ze złym oznaczeniem. Krytyka spada również na utrzymanie już istniejących dróg. Niebezpieczne dziury to codzienność, a drogowcy nie spieszą z naprawami, co może prowadzić do tragicznych wypadków lub uszkodzeń samochodów.

d378ham

Budowa nowych dróg nie jest tania. Jeden kilometr autostrady kosztuje 9,6 mln euro, ale jest to o 30 proc. mniej niż jeszcze kilka lat temu. Skąd taka zmiana? Przede wszystkim koszt zależy od terenu przez który prowadzi trasa. Budowa w gęściej zamieszkanym miejscu wymaga droższej infrastruktury. Dodatkowo zmieniły się przepisy dotyczące ekranów akustycznych. Wymogi są dzisiaj mniej surowe, a to przekłada się na tańsze drogi.

sj/tb/sj, moto.wp.pl

Duży wybór akumulatorów w niskich cenach na Allegro. Wybierz najkorzystniejszą ofertę!Duży wybór akumulatorów w niskich cenach na Allegro. Wybierz najkorzystniejszą ofertę!

d378ham

Podziel się opinią

Share

d378ham

d378ham