Trwa ładowanie...

Z gracją w Grazu

Share
Z gracją w GrazuŹródło: zdjęcie producenta
dv1mq16

Do Austrii pojechaliśmy nie tylko dla jej wspaniałych widoków, ale również dlatego, by zbadać intrygujące nas rozwiązanie zastosowane w Grazu. To pierwsze miasto w Europie, które wprowadziło tempo 30 km/h. Aż 80% ulic miasta objętych jest tą strefą.

„Tempo 30 to nowe prawo wprowadzone w Grazu. Faza testowa trwała 2 lata. Na głównych arteriach miasta można jeździć z prędkością do 50 km/h natomiast na mniejszych ulicach do 30 km/h.” - mówi Susanne Höller, odpowiedzialna za Media Relations Graz Tourismus und Stadtmarketing.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Strefy te wprowadzone zostały aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach (szczególnie dla pieszych i rowerzystów), ograniczyć zanieczyszczenie środowiska oraz by zniwelować hałas. W miejscach zidentyfikowanych jako niebezpieczne, specjalnie powołane zespoły opracowują zmiany strategii ustawienia świateł, rekonstrukcji dróg, skrzyżowań czy wprowadzenia nowych ograniczeń prędkości.

dv1mq16

W celach informacyjnych, dla kierowców spoza Grazu ustawione zostały w ważniejszych punktach miasta tablice w 4 językach, informujące o zasadach poruszania się po mieście. Co najważniejsze, mieszkańcy w pełni zaakceptowali tempo 30, czego dowiedli w badaniu wykonanym na zlecenie władz miejskich: „Po dwuletnim okresie testowym w mieście przeprowadzony został sondaż, w którym mieszkańcy Grazu opowiedzieli się za wprowadzeniem strefy 30, jako obowiązującego prawa” - mówi Susanne Höller.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Już teraz można dostrzec pierwsze pozytywne skutki wprowadzenia tempo 30 w centrum miasta. Oprócz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dzięki tym prostym, lecz przemyślanym rozwiązaniom udało się poprawić infrastrukturę rowerową w mieście - w samym Graz jest teraz aż 106 km ścieżek rowerowych i liczba ta ciągle rośnie.

Żeby dotrzeć do Austrii samochodem, musisz przejechać przez kilka krajów. A jak wiadomo, co kraj to obyczaj, dlatego warto sprawdzić przed wyjazdem kilka rzeczy:
Jeżeli masz zamiar na trasie korzystać z autostrad, zaopatrz się w winiety, dotyczy to każdego kraju przez który przejeżdżasz. Sprawdź co obowiązkowo oprócz trójkąta ostrzegawczego czy apteczki powinieneś mieć w bagażniku.

dv1mq16
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv1mq16
dv1mq16
Więcej tematów