Trwa ładowanie...
d1iquan
d1iquan
d1iquan

Sezon na wymianę opon z letnich na zimowe trwa w najlepsze. Czy za brak takiego zabiegu można otrzymać mandat?

Obecnie w Polsce nie obowiązuje żaden przepis nakazujący wymiany opon letnich na zimowe, dlatego jazda na jednym i tym samym zestawie ogumienia przez cały rok nie może być podstawą do ukarania kierowcy, ale opony też nie mogą przysporzyć kłopotów.

Powodem do nałożenia kary, zatrzymania dowodu rejestracyjnego i zakazania dalszej jazdy mogą być natomiast zły stan techniczny ogumienia, jazda na zbyt szerokich oponach lub umieszczenie opon o różnych parametrach na tej samej osi. Dodatkowo nawet 500 zł mandatu czeka na kierowcę, który ma założone opony o bieżniku płytszym niż 1,6 mm.

Polska jest jednym z ostatnich krajów europejskich, w którym nie obowiązuje żaden przepis prawny nakazujący wymiany opon letnich na zimowych. Już od kilku lat w Sejmie rozpatrywany jest projekt ustawy, która zakładałaby wprowadzenie takiego obowiązku. Plany mówią o nakazie jazdy na „zimówkach” od 1 listopada do 31 marca oraz mandacie w wysokości 500 zł za niedostosowanie się do tego przepisu.

Brak konkretnego przepisu regulującego konieczność montażu opon zimowych nie zniechęca jednak kierowców do takiej czynności. Szacuje się, że ogumienie na zimowe zmienia ok. 2/3 zmotoryzowanych. Letnie opony ze względu na swoją konstrukcję nie sprzyjają bezpieczeństwu podróży w niskich temperaturach. „Zimówki” są skonstruowane ze specjalnej mieszanki gumy, która nie sztywnieje na mrozie i zapewnia lepszą przyczepność w trudnych warunkach. Posiadają one też inaczej skonstruowany bieżnik, który został przystosowany do jazdy po śniegu i ogranicza ryzyko wpadnięcia w poślizg.

Źródło: Yanosik.pl

ll/moto.wp.pl

d1iquan
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iquan
Więcej tematów