Trwa ładowanie...
d1xte64

Wodór ma stać się paliwem powszechnym

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wodór ma stać się paliwem powszechnym
(zdjęcie producenta)
d1xte64

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos 13 koncernów powołało Komitet Promocji Wodoru. Jego zadaniem jest upowszechnienie energetyki wodorowej oraz samochodów napędzanych ogniwami paliwowymi.

Komitet Promocji Wodoru to pierwsza tego typu inicjatywa na świecie. Wodór to wszechstronny nośnik energii o wielu zaletach – jego wykorzystywanie nie uwalnia dwutlenku węgla ani szkodliwych substancji do atmosfery, dlatego jest uznawany za czyste paliwo oraz źródło energii i może odgrywać ważną rolę w przestawianiu systemu energetycznego na niskoemisyjne rozwiązania. W ostatnim okresie technologie wodorowe znacząco się rozwinęły i są wprowadzane na rynek komercyjny. Komitet Promocji Wodoru będzie współpracował z wieloma kluczowymi podmiotami – ustawodawcami, firmami, organizacjami międzynarodowymi i obywatelskimi, dostarczając im własne rekomendacje.

Podczas inauguracji członkowie komitetu potwierdzili zamiar zwiększenia tempa inwestycji w rozwój i komercjalizację technologii związanych z wodorem i ogniwami paliwowymi. Łączna wartość tych inwestycji jest obecnie szacowana na 1,4 mld euro rocznie. Warunkiem przyspieszenia tego procesu jest zwiększenie przez kluczowe podmioty wsparcia dla wodoru jako jednego z przyszłościowych nośników energii przez prowadzenie odpowiedniej polityki. W skład Komitetu Promocji Wodoru, który we wtorek spotkał się po raz pierwszy w Davos, wchodzi obecnie 13 dyrektorów i prezesów firm z różnych branż, które pragną przyczynić się do osiągnięcia ambitnego celu określonego w Porozumieniu Paryskim z 2015 roku, jakim jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacząco poniżej 2 stopni Celsjusza w stosunku do poziomu przed epoką industrialną.

d1xte64

- Porozumienie Paryskie z 2015 roku w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatu to ważny krok we właściwym kierunku, jednak realizacja jego celów wymaga działań biznesowych. Komitet Promocji Wodoru skupia szereg wiodących w świecie firm przemysłowych, motoryzacyjnych i energetycznych, które pragną objaśniać znaczenie wodoru jako kluczowego rozwiązania transformacji energetycznej w transporcie, energetyce i przemyśle, co wymaga opracowania odpowiednich strategii i wdrożenia ich w wielkiej skali. Nie możemy tego zrobić sami. Konieczne jest wsparcie technologii wodorowych przez rządy za pomocą właściwych narzędzi – na przykład przez wspieranie wielkoskalowych inwestycji w infrastrukturę. Apelujemy dziś do światowych przywódców o zaangażowanie, aby wspólnym wysiłkiem osiągnąć cele związane z ratowaniem klimatu i przyspieszyć rozwój nowej infrastruktury i produktów związanych z wodorem – powiedział Benoit Potier, dyrektor Air Liquide.

Założycielami Komitetu są Air Liquide, Toyota, Alstom, Anglo American, BMW Group, Daimler, ENGIE, Honda, Hyundai, Kawasaki, Royal Dutch Shell, The Linde Group i Total. Radzie przewodniczy dwóch wiceprezesów firm z różnych branż i regionów – Air Liquide i Toyoty.

ll/Wirtualna Polska

d1xte64

Podziel się opinią

Share

d1xte64

d1xte64