Trwa ładowanie...

Włosi wprowadzili zawieszenie prawa jazdy za korzystanie z telefonu za kierownicą

Natychmiastowe zawieszenie prawa jazdy za korzystanie z telefonu czy tabletu za kierownicą - to nowy przepis, jaki znajdzie się we włoskim kodeksie drogowym.

Włosi wprowadzili zawieszenie prawa jazdy za korzystanie z telefonu za kierownicąŹródło: Fotolia, fot: Photographee.eu
d3qy6v9
d3qy6v9

Prace nad uzupełnieniem kodeksu drogowego trwają w Izbie Deputowanych w Rzymie, a o szybkie procedowanie zaapelował wiceminister infrastruktury i transportu Riccardo Nencini. Sprawozdawca projektu zmian, przewodniczący komisji transportu w izbie niższej parlamentu Michele Meta podkreślił, że są one bardzo ważne, bo dotyczą bezpieczeństwa, a ich celem jest zapobieganie wypadkom i walka z nieodpowiedzialną jazdą.

Powszechny we Włoszech zwyczaj używania telefonu w trakcie jazdy nazwał "obrzydliwym i groźnym". Dotąd było to karane mandatem, ale dopiero w ostatnim czasie doszło do surowego ścigania tego wykroczenia przez policję, ponieważ raptownie wzrosła liczba wypadków spowodowanych przez kierowców z tego powodu.

Nowy tekst, wyjaśnił deputowany, wyznaczy nowy kurs, bo - jak stwierdził - dotychczasowe przepisy w tej sprawie były nieskuteczne i zbyt łagodne. Na mocy nowego zapisu w kodeksie drogowym prawo jazdy będzie zawieszane za komórkę w ręce na trzy miesiące, a w przypadku recydywy na pół roku.

Obowiązkowe będą też foteliki z urządzeniem podnoszącym alarm, gdy dziecko zostawi się w aucie. To przykład wykorzystania innowacji technologicznych jako narzędzia poprawy bezpieczeństwa w samochodzie. Co roku latem kilkoro dzieci umiera w rozgrzanych samochodach, ponieważ rodzice zapominają o nich i zostawiają je na kilka godzin.

Trzeci z nowych przepisów nakazuje zachowanie co najmniej półtora metra odległości od rowerzysty w trakcie jego wyprzedzania.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

d3qy6v9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qy6v9
Więcej tematów