ycipk-tscjlk

Wakacyjna podróż bez stresu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wakacyjna podróż bez stresu
(sxc.hu)
ycipk-tscjlk

*Jadąc na Ukrainę nie zapomnij wyposażyć apteczki w prezerwatywy, do Macedonii, lepiej nie jedź zbyt nowym samochodem, w Chorwacji szczególnie uważaj na parkowanie, a we Włoszech na skrzyżowania ze światłami. *

(fot. sxc.hu)
Podziel się

- Przed wakacyjnym wyjazdem za granicę pamiętaj o sprawdzeniu przepisów obowiązujących w krajach do których jedziesz i przeglądzie technicznym swojego samochodu – radzi Witold Rogowski z sieci motoryzacyjnej ProfiAuto.pl. Prezerwatywy w apteczce samochodowej - absurd? W Polsce tak, ale na Ukrainie ich brak może kosztować cię 200 hrywien, czyli ok. 80 zł. Planując wakacyjny wyjazd za granicę zawsze warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi w państwach przez które będziemy przejeżdżać.

ycipk-tscjlk

Warto wiedzieć, że policjant w Niemczech może sprawdzić, czy nożyczki, które wozimy w apteczce mają minimum 14 milimetrów długości. Jeśli nieprawidłowo zaparkujemy w Chorwacji, po powrocie nie zastaniemy blokady na kołach, ale możemy nawet nie zastać tam auta. Znalezienie parkingu, na który odholowano samochód może być całkiem stresującą i czasochłonna przygodą. W Czechach i na Słowacji zapytają nas o kamizelkę odblaskową, a jeśli w razie awarii zatrzymamy się na poboczu autostrady i nie wezwiemy najpierw policji drogowej, to zamiast "dobry den" usłyszymy, że musimy płacić "pokutu" (mandat) ok. 1000 koron (150 zł).

(fot. sxc.hu)
Podziel się

Kierowca, który wybiera się do Grecji przez Macedonię, powinien wiedzieć, że z wymianą części w zbyt nowym modelu auta może mieć problem nawet w stolicy tego państwa, a we Włoszech z nerwową reakcją innych kierowców możemy się spotkać jeśli zbyt długo stoimy na... czerwonym świetle. - Taką przygodę zaliczyłem rok temu w Milanie. Kiedy czekałem na zmianę świateł kierowca za mną zaczął nerwowo trąbić. Kiedy w końcu ruszyłem, mimo że światło jeszcze nie zmieniło się na zielone okazało się, że auto stojące za mną to radiowóz. Policjanci okazali mi swoje zdenerwowanie, że nie ruszyłem na czerwonym wcześniej, wspomina Witold Rogowski.

Oprócz przepisów kraju, do którego się wybieramy, warto też sprawdzić czy wymagana jest tam Zielona Karta oraz jakie są obowiązujące numery alarmowe. Warto też upewnić się, czy w danym kraju obowiązuje nasz assistance i czy w razie kolizji zapewnienia nam nocleg, samochód zastępczy, holowanie auta. Przydać może się też formularz oświadczenia o zdarzeniu drogowym w dwóch językach - polskim i angielskim (można go pobrać ze strony Polskiej Izby Ubezpieczeń lub Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych).

ycipk-tscjlk
(fot. wp.pl)
Podziel się

Warto też pamiętać o aktualnych przepisach obowiązujących w Polsce. W czerwcu tego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące rowerzystów. Obecnie na drodze mają oni w zasadzie taki sam status jak piesi. Kierowcy muszą ustępować im pierwszeństwa w każdej sytuacji. Rowerzyści mogą też wyprzedzać pojazdy jadące w korku z ich prawej strony, oraz jeździć po chodniku przy złej pogodzie. Od pierwszego lipca zmieniają się też przepisy dotyczące oznakowania i użytkowania fotoradarów.

Przed długim letnim wyjazdem warto zadbać o sprawność auta. Zadbajmy nie tyko by zabrać trójkąt ostrzegawczy i zapasowe żarówki. - Najlepiej przed wyjazdem po prostu wybierzmy się na dodatkowy przegląd. Większość mechaników zrobi nam go za darmo, a my będziemy mieli pewność, że np. poziomy płynów w aucie: hamulcowego, chłodniczego, oleju, są odpowiednie - mówi ekspert ProfiAuto.pl

We własnym zakresie warto sprawdzić ciśnienie we wszystkich oponach, także w zapasowym. Należy dostosować je do wskazówek producenta samochodu dla mocno obciążonego auta. Ważne jest również odpowiednie załadowanie bagażu. To nie tylko kwestia estetyki i wygody, ale też bezpieczeństwa. Nie przewoźmy luzem w aucie ciężkich przedmiotów. Ciężka walizka, która w samochodzie kombi leży powyżej linii oparcia tylnej kanapy, w momencie wypadku czy gwałtownego hamowania okaże się śmiercionośna. Może zmiażdżyć głowę pasażera.

ycipk-tscjlk
(fot. sxc.hu)
Podziel się

- W niektórych samochodach kombi mamy rozwijaną roletkę z siatki oddzielającą część bagażową od pasażerskiej. Warto z niej skorzystać. Nawet 1,5 litrowa butelka z wodą położona na półce pod tylną szybą, w przypadku zderzenia czołowego osiąga masę ok. 60 kg, może więc bez problemu wybić przednią szybę. Dlatego do kabiny zabierajmy jedynie lekkie przedmioty takie jak koc czy ubrania. Cięższe starajmy się umieszczać w kieszeniach czy pod siedzeniem, ale nie kierowcy, ponieważ butelka w czasie jazdy może nam wpaść pod pedały - mówi Dorota Paluch z ProfiAuto.pl.

W długiej trasie warto tez pamiętać o tym, by jeździć raczej nocą (mniejszy ruch i upały, odpoczywać - po pierwszych 2 godzinach jazdy ok. 15 minut, po kolejnych dłużej, pić wodę: szczególnie kiedy samochód nie ma klimatyzacji, zabrać ze sobą zmiennika.

Wypadek za granicą - jak się zachować?

ycipk-tscjlk

Zawiadom policję, policjanci sporządzą protokół, który przyda się później przy załatwianiu formalności związanych z likwidacją szkody. Jeśli uszkodzone są tylko pojazdy, trzeba usunąć je z drogi i spisać oświadczenia. Pamiętaj, by zebrać adresy świadków i udokumentować fotograficznie miejsce zdarzenia. Nie usuwaj pojazdów z jezdni jeśli w kolizji są poszkodowani. Miejsce należy zabezpieczyć i udzielić pomocy rannym.

Zgłoś szkodę w swojej firmie ubezpieczeniowej. Jeśli potrzebujesz holowania albo innej pomocy drogowej, najpierw zadzwoń na infolinię i powiadom ich o tym. W przeciwnym wypadku towarzystwo może odmówić pokrycia kosztów udzielonej pomocy. Jeśli zostałeś poszkodowany , wystąp z roszczeniami przeciwko sprawcy poprzez Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wskaże reprezentanta zagranicznej firmy ubezpieczeniowej.

tb/

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-tscjlk

ycipk-tscjlk
ycipk-tscjlk