Trwa ładowanie...

VW Jetta 2,0 TDI DSG: wysokie aspiracje

VW Jetta 2,0 TDI DSG: wysokie aspiracjeŹródło: WP.PL/Piotr Mokwiński
dc2bl2n
dc2bl2n

Ostatnia generacja Jetty weszła do oferty w 2011 i miała wypełnić lukę między Golfem a Passatem. Zadanie o tyle trudne, że kompaktowe limuzyny nie cieszą się w Europie zbyt dużą popularnością. Co innego w Stanach Zjednoczonych, gdzie niemiecki sedan jest najczęściej kupowanym samochodem Volkswagena. Czy lifting coś zmieni? Jako pierwsi w Polsce postanowiliśmy sprawdzić to auto na naszych drogach.

Jetta wygląda konserwatywnie, ale ma tak właśnie wyglądać. Niemcy pozycjonują ją między Golfem i Passatem i dla klientów ma kojarzyć się z samochodem reprezentacyjnym łączącym elegancję z funkcjonalnością. Lifting sprzed kilku tygodni ma na celu wzmocnienie pozycji i stworzenie alternatywy dla droższych modeli segmentu D.

ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ

Na liście opcji znajdziemy biksenonowe reflektory oraz LED-y do jazdy dziennej. Auto występuje tylko w jednym nadwoziu i ma aż 466 centymetrów długości, 178 szerokości i 148 wysokości. Wraz z modernizacją, mamy do wyboru nowe wzory aluminiowych obręczy, nieco inaczej ukształtowane zderzaki, a także diody ukryte w tylnych klosze, który powinny stanowić znak rozpoznawczy.

Bogaty konfigurator Jetty przewiduje kilkadziesiąt możliwości wyposażeniowych i kolorystycznych. Mają do dyspozycji przynajmniej kilkanaście tysięcy ponad bazową cenę, możemy zaopatrzyć nasz egzemplarz w skórzane poszycie lub ciekawsze naszym zdaniem połączenie skóry i alcantary. Ten drugi wariant lepiej sprawdzi się zimą, gdyż nie jest tak podatny na zmianę temperatur. Miejsca w dwóch rzędach jest naprawdę sporo. W porównaniu z Golfem, różnicę odczujemy zwłaszcza z tyłu, gdzie przed kolanami wygospodarowano kilka centymetrów więcej. Wysokie osoby nie powinny też narzekać na niedobór przestrzeni nad głowami. Duża w tym zasługa łagodnie opadającej linii dachu.

dc2bl2n

Na uwagę zasługuje też bagażnik. Co prawda, jego otwór załadunkowy nie jest przesadnie duży, ale 510 litrów pojemności i regularny kształt stawia Volkswagena na podium w swojej klasie. Więcej ma Octavia, ale to liftback, podobnie jak Renault Fluence. Patrząc na sedany, niemieckie auto znacznie wyprzedza konkurencję. Chevrolet Cruze dysponuje 450 litrami, Hyundai Elantra 485, a Ford Focus jedynie 372 jednostkami.

(fot. WP.PL/Piotr Mokwiński)
Źródło: (fot. WP.PL/Piotr Mokwiński)

Materiały wykończeniowe także budują pozytywne wrażenie. Znaczna ich część jest miękka, a całość solidnie spasowana. W kabinie dominują niestety czarne tworzywa, ale liczne srebrne wstawki nieco rozświetlają półmroczny klimat. Tak przynajmniej w testowanym przez nas egzemplarzu. Przy okazji liftingu, Jetta zyskała nową, trójramienną kierownicę, nowoczesne zegary, a także panel klimatyzacji automatycznej znany z Golfa. Na dawnym miejscu pozostawiono jedynie elektryczne sterowanie szybami i lusterkami. Na liście opcji znajdziemy ponadto wiele ciekawych udogodnień. Szyberdach, rozbudowany system multimedialny z dokładną nawigacją, czy niezłej jakości audio. Nie zabrakło też elektronicznych asystentów w postaci rozpoznawania zmęczenia i sugestii dźwiękowo-wizualnej krótkiej przerwy, czy systemu wykrywającego podczas cofania samochód znajdujący się w martwym polu.

Kto miał już styczność z Golfem szóstej lub siódmej generacji, z łatwością odnajdzie się za sterami limuzyny z Wolfsburga. Podobna pozycja za kierownicą i pewne właściwości jezdne pozwalają szybko się zaaklimatyzować na pokładzie. Wraz z liftingiem, odświeżono paletę jednostek napędowych. Obecnie możemy zdecydować się na jeden z pięciu wariantów. Podstawowy to 1,2 TSI o mocy 125 koni mechanicznych. W benzynowej alternatywie pozostaje jeszcze 1,4 występujący w dwóch odmianach: 125 i 150-konnej. Miłośnicy Common-Raila mają do dyspozycji tylko 2,0 TDI (110 i 150 KM). I właśnie ten ostatni ropniak wydaje się najciekawszy i jednocześnie najdroższy. Rozsądna moc wraz 340 Nm momentu obrotowego rozpędzają 1450-kilogramową Jettę do 218 km/h i gwarantują przyspieszenie do setki poniżej 9 sekund.

(fot. WP.PL/Piotr Mokwiński)
Źródło: (fot. WP.PL/Piotr Mokwiński)

Diesel współpracuje z manualną lub automatyczną przekładnią. 6-stopniowe DSG to dobry wybór z uwagi na błyskawiczne zmiany przełożeń i możliwość pracy także w trybie sekwencyjnym. Przy wyższych prędkościach obrotowych cieszy dobre wytłumienie komory silnika, przez co do uszu pasażerów nie dociera typowy dla TDI „klekot”. VW wykazuje się też dobrą elastycznością i niskim zapotrzebowaniem na paliwo - 7,5 litra w mieście i około 6 w trasie. Ponadto, pewnie pokonuje ciasne zakręty i na 17-calowych obręczach nieźle radzi sobie z nierównościami. Jedynie poprzeczne przeszkody sprawiają większe trudności.

dc2bl2n

Zgrabny, niemiecki sedan kosztuje w podstawowej specyfikacji niewiele ponad 69 tysięcy złotych. Za diesla zapłacimy przynajmniej 80, a za najbogatszą odmianę Highline z DSG i najmocniejszym TDI już ponad 105. W stosunku do Golfa 1,2 TSI, różnica w cenie wynosi niecałe 4 tysiące złotych. Jetta kusi za to rozsądnie wycenionymi pakietami i przepastnym bagażnikiem. Co prawda, nie oferuje tyle miejsca w środku co Passat i nie dysponuje porównywalnym wachlarzem elektronicznych gadżetów, jednak z powodzeniem może pełnić funkcję pełnowartościowego auta reprezentacyjnego.

Piotr Mokwiński/ll/moto.wp.pl

" VW Jetta 2,0 TDI DSG " - DANE TECHNICZNE

Typ silnika "R4, turbodiesel"
Pojemność silnika cm3 "1 968"
Moc KM / przy obr./min "150 / 3 500"
Maksymalny moment obrotowy Nm / przy obr./min. "340 / 1 750 – 3 000"
Skrzynia biegów "automatyczna, 6-stopniowa"
Prędkość maksymalna km/h "218"
Przyspieszenie (0-100 km/h) s "8,9"
Zużycie paliwa:
Dane producenta (miasto/trasa/średnie) "5,5 / 4,1 / 4,5"
Dane z testu (miasto/trasa/średnie) "7,2 / 5,8 / 6,3"
Pojemność bagażnika min./max. / l "510 / b.d."
Wymiary (dł./szer./wys.) mm "4 659 / 1 778 / 1 482"
Cena wersji podstawowej w zł "69 290"
Cena testowanego modelu w zł "120 700"
Plusy null
Minusy null
dc2bl2n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc2bl2n
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj