Trwa ładowanie...

Transport przyszłości

Transport przyszłościŹródło: zdjęcie producenta
d2xqs7l
d2xqs7l

Jak wskazują dane, coraz większa liczba ludzi mieszka w miastach i pracuje w ich ścisłych centrach. W rezultacie nawet najbardziej rozwinięte sieci autostrad, parkingów, wspomaganych przez kolej i metro, nie będą mogły w efektywny sposób przewieźć wciąż wzrastającej liczby osób.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Coraz częściej podejmuje się więc problematykę inteligentnej sieci transportu indywidualnego, przy użyciu specjalnych, niewielkich kapsuł o napędzie elektrycznym. Coś co w Polsce może wydawać się tematem na opowiadanie s-f w niektórych rozwiniętych krajach jest poważnie traktowanym tematem, nad którym trwają rozwinięte badania.

Od 1 maja na targach Shanghai World Expo 2010, GM wraz z Shanghai Automotive Industry Corp, pokażą koncepcję o nazwie EN-V (Electric Networked-Vehicle). Oczywiście miejsce debiutu nie jest przypadkowe, Shanghai z 20 mln mieszkańców to jedna z najbardziej zaludnionych metropolii na Ziemi.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Pojazd EN-V to elektrycznie napędzana, dwuosobowa kapsuła z własnym modułem GPS. Połączona z innymi w sieć, dzięki sensorom i kamerom może sama obierać drogę i unikać zderzeń z innymi uczestnikami ruchu. Całość zabudowana jest nadwoziem z akrylu i włókien węglowych, tak aby waga nie przekraczała 500kg. To zapewnia kapsule zasięg 40km. Z projektem związana jest też firma Segway, która ma już swoje osiągnięcia w zakresie konstruowania i wprowadzania nowoczesnych rozwiązań podnoszących mobilność.

Systemu nie można traktować jako zamiennika dla współcześnie pojmowanego transportu publicznego. Jednak w USA i Japonii już prowadzone są prace, które używają elektrycznych, połączonych w sieć kapsuł, jako docelowej formy szybkiego i w pełni autonomicznego transportu miejskiego, eliminującego wykorzystanie innych środków transportu na czele z samochodem.

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj