Trwa ładowanie...

Toyota gotowa na Le Mans

Share
Toyota gotowa na Le Mans
Źródło: Materiały prasowe
d48tru9

Toyota Gazoo Racing zakończyła przygotowania do najważniejszego wydarzenia sezonu FIA World Endurance Championship 2015, jakim jest 24-godzinny wyścig Le Mans.

Będąca aktualnym mistrzem świata producentów Toyota wystawi w Le Mans dwa bolidy TS040 Hybrid, oba w specyfikacji Le Mans, która narzuca nieco inne rozwiązania w zakresie aerodynamiki w stosunku do pozostałych wyścigów serii. Różnice dotyczą przede wszystkim tylnego skrzydła, pokrywy silnika i przedniej części nadwozia. Poprawią one stabilność bolidu przy prędkościach powyżej 300 km/h.

d48tru9

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
W pojeździe nr 1 wystartują mistrzowie świata Anthony Davidson i Sebastien Buemi, a wraz z nimi Kazuki Nakajima, który w ubiegłorocznym Le Mans zdobył pole position, wykonując najszybsze okrążenie w historii kwalifikacji do tego wyścigu. Nakajima wraca na tor po intensywnej rehabilitacji kontuzji pleców, której nabawił się podczas treningów do zawodów Spa-Francorchamps na początku maja. W drugim bolidzie zasiądą Alex Wurz (dwukrotny zwycięzca Le Mans), Stephane Sarrazin (trzykrotny zdobywca pole position) oraz debiutujący na torze La Sarthe w kategorii LMP1 Mike Conway.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

W tym roku przypada 30. rocznica pierwszego startu Toyoty w Le Mans. W 1985 r. w zespole japońskiego producenta pojawił się Satoru Nakajima, ojciec Kazukiego. Do tej pory Toyota wzięła udział w 16 wyścigach, w których wystartowało łącznie 40 samochodów. Kierowcy tej marki 4-krotnie zajmowali 2. miejsce (1992, 1994, 1999 i 2013). W ubiegłorocznej edycji bolid prowadzony przez Alexa Wurza, Stephane`a Sarrazina i Kazukiego Nakajimę startował z pole position i utrzymywał się na pierwszej pozycji przez większość wyścigu, aż do awarii instalacji elektrycznej, która zmusiła załogę do rezygnacji z dalszego ścigania. Bolid nr 8 (Anthony Davidson, Sebastien Buemi, Nicolas Lapierre) po poważnym wypadku i sprawnej naprawie wrócił na tor, by zająć 3. miejsce po 24 godzinach wyścigu.

Wyścig Le Mans stanowi dla kierowców ogromne wyzwanie. Oznacza to łącznie 35 godzin jazdy, poczynając od 4-godzinnych ćwiczeń i 2-godzinnych kwalifikacji (11 czerwca). Dzień później odbędą się dwie kolejne tury kwalifikacji, trwające po 2 godziny (19:00 i 22:00). O pozycji startowej w głównym wyścigu decyduje najszybsze okrążenie wykonane w ciągu którejkolwiek z sesji kwalifikacyjnych. 24-godzinne zawody rozpoczną się 13 czerwca o 15:00.

Źródło: Toyota

ll/moto.wp.pl

d48tru9

Podziel się opinią

Share
d48tru9
d48tru9
Więcej tematów