Trwa ładowanie...
d1mnhny

Tachografy wyłączali pilotem

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tachografy wyłączali pilotem
(PAP/Grzegorz Michałowski)
d1mnhny

W Krakowie policja skontrolowała kilkanaście samochodów ciężarowych. Kilka z nich miało przerobione tachografy - kierowcy jeździli nimi dłużej niż powinni.

Urządzenia służące do wyłączania za pomocą pilota rejestratorów pracy kierowców ciężarówek, czyli tachografów odkryli policjanci podczas kontroli samochodów ciężarowych w Krakowie, poinformował Michał Kondzior z zespołu prasowego małopolskiej policji.

W ciężarówkach tych zerwano oryginalne plomby zabezpieczające. Do tachografu zostało zamontowane specjalne urządzenie do zatrzymywania jego wskazań, które było włączane za pomocą pilota przypiętego np. do kluczyków. Przeróbka pozwalała na oszukiwanie kontrolujących tachografy służb, a co za tym idzie stwarzała kierowcom możliwość pracy w ponadwymiarowym zakresie godzin. Co takie przeróbki oznaczały dla innych uczestników ruchu? Nietrudno sobie wyobrazić jakie zagrożenie na drodze stwarza przemęczony kierowca w pędzącym tirze.

d1mnhny

Według policjantów tego typu przeróbki związane z ingerencją w elektronikę samochodu musiały zostać wykonane w specjalistycznych warsztatach samochodowych. Dlatego funkcjonariusze próbują teraz dotrzeć do placówek oferujących nielegalną usługę.

Za przerabianie urządzeń pomiarowych w obrocie gospodarczym grozi do dwóch lat więzienia.

tb/

d1mnhny

Podziel się opinią

Share

d1mnhny

d1mnhny