Trwa ładowanie...
d4e6iw5

Samochody popowodziowe w sprzedaży

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samochody popowodziowe w sprzedaży
d4e6iw5

Tegoroczna powódź dotknęła również motoryzację a dokładniej samochody, których nie zdążono ewakuować przed nadchodzącą wodą. Właściciele, którzy wykupili ubezpieczenie AC - mogą spać spokojnie. Jednak w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC problem ma właściciel jak i nowy, potencjalny nabywca.

 (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
((fot. PAP/Andrzej Grygiel))

Do firm ubezpieczeniowych auta popowodziowe zgłaszane są tylko w przypadku, kiedy pojazd jest ubezpieczony w zakresie AC. Biorąc pod uwagę miejsca gdzie wystąpiła powódź, tylko niewielki procent pojazdów posiada tego typu ubezpieczenie. Pozostałe auta, bez polisy AC będą reanimowane w najtańszy z możliwych sposobów oraz prawdopodobnie wystawione do sprzedaży. Fakt, że pojazd był zalany w trakcie powodzi może zostać ukryty.

d4e6iw5

Co się tyczy pojazdów posiadających polisę AC, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uprościły procedurę oględzin ograniczając ją do stwierdzenia do jakiego poziomu pojazd został zalany (czy woda dostała się do środka, czy zalała samochód po dach), jakie zewnętrzne i wewnętrzne elementy wyposażenia noszą ślady zalania? (w przypadku gdy pojazdy zostały zalane np. w garażu).

 (fot. PAP/Paweł Topolski)
((fot. PAP/Paweł Topolski))

Natomiast gdy pojazd został porwany przez falę powodziową, opisuje się również uszkodzenia mechaniczne nadwozia jakie mogły wystąpić w wyniku takiego przemieszczania. Rzeczoznawcy nie odnoszą się przy tego typu oględzinach do żadnych elementów mechanicznych pojazdów, ponieważ w zasadzie nie są w stanie stwierdzić bez stanowiska warsztatowego i demontażu (co generuje koszty) w jakim stanie znajdują się elementy mechaniczne samochodu.

Rzeczoznawcy nieznane jest również, czy były np. próby uruchamiania samochodu przed jego przyjazdem. Wszystko to skłania towarzystwa ubezpieczeniowe do rozliczania w większości przypadków szkód popowodziowych jako szkody całkowite. Właściciel auta zgłasza z polisy AC szkodę, inkasuje należne mu odszkodowanie zatrzymując swój pojazd, po czym jak w przypadku aut nieubezpieczonych najtańszym możliwym sposobem reanimuje go i wystawia do sprzedaży ukrywając często fakt, iż oferowany przez niego samochód jest pojazdem popowodziowym.

d4e6iw5

- _ Oczywiście naprawa jest możliwa i rzetelne jej przeprowadzenie zminimalizuje ewentualne awarie takiego podtopionego samochodu w dalszej eksploatacji _ - mówi Roman Kantorski, Prezes Polskiej Izby Motoryzacji. - _ Trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami takiej naprawy chociaż też nie można tego generalizować ponieważ wszystko zależy od stopnia zalania pojazdu. _

 (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
((fot. PAP/Andrzej Grygiel))

_ I tak np. jeżeli woda zalała silnik trzeba liczyć się z jego rdzewieniem od wewnątrz; jeżeli elektrykę - trzeba liczyć się z jej całkowitą wymianą na nową co w przypadku samochodów kilkuletnich jest drogie, a w przypadku jedynie osuszenia takich instalacji może mieć wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy ponieważ samochody nowe czy też kilkuletnie są naszpikowane elektroniką, komputerami a jak wiadomo elementy te wody nie tolerują _ - wyjaśnia prezes Kantorski.

Gdy istnieje podejrzenie, iż samochód pochodzi z terenów popowodziowych eksperci rynku zalecają aby do umowy kupna - sprzedaży dodać klauzulę (oświadczenie) że samochód nie został zalany. Wówczas łatwiej będzie nowemu właścicielowi dochodzić swoich praw w sądzie. Jednakże tylko gruntowne sprawdzenie samochodu - jego podzespołów w stacji obsługi - da rzeczywisty obraz czy auto jest popowodziowe czy nie.

d4e6iw5

[

]( http://wnp.pl )

d4e6iw5

Podziel się opinią

Share
d4e6iw5
d4e6iw5
Więcej tematów