S79
S79 zalicza się do najkrótszych tras szybkiego ruchu w Polsce. Długość drogi S79 wynosi raptem 7,5 km.
Przebieg drogi S79
Droga ekspresowa S79 jest w całości położona na terenie Warszawy i stanowi przedłużenie popularnej drogi krajowej o tym samym numerze.
Trasa S79 rozpoczyna swój bieg na węźle Puławska, a kończy na połączeniu z ul. Marynarską. Tym samym w stołecznym mieście magistrala S79 łączy ul. Marynarską oraz autostradę A2, czyli tzw. południową obwodnicę Warszawy. Co więcej trasa S79 jest łącznikiem pomiędzy lotniskiem im. Fryderyka Chopina (czyli Okęciem) oraz tzw. ekspresową obwodnicą Warszawy.
Plany związane z S79 zakładają, że droga w przyszłości stanie się częścią tzw. Trasy N-S, znanej też jako Trasa Północ-Południe. Zadaniem trasy N-S będzie, jak sama nazwa wskazuje, zapewnienie lepszego przepływu ruchu drogowego między północną i południową częścią stolicy Polski. Co ciekawe droga S79 jest póki co jedynym gotowym odcinkiem, który ma wejść w skład warszawskiej Trasy N-S.
Budowa S79
Droga ekspresowa S79 została w całości oddana do użytku 6 września 2013 r. Drogowcy potrzebowali więc czterech lat, by uporać się z budową S79 w Warszawie, ponieważ rozpoczęli ją we wrześniu 2009 r. Jednak pierwszy fragment drogi szybkiego ruchu S79, wiodący od portu lotniczego im. Fryderyka Chopina do ul. Marynarskiej, został ukończony nieco wcześniej, bo już w czerwcu 2013 r.
Najdłużej, właśnie do 6 września 2013 r., trwała natomiast budowa odcinka trasy S79 na linii Okęcie - Warszawa Południe.
S79 - ceny
Kierowcy samochodów osobowych o masie całkowitej do 3,5 tony nie muszą płacić za przejazd S79, ponieważ jest to droga ekspresowa (w Polsce jedynie podróż autostradą wiąże sie z wydatkami dla osób prowadzących tego typu pojazdy).
Nie dotyczy to jednak ciężarówek oraz wszystkich innych pojazdów ważących więcej niż 3,5 tony, a także autobusów (bez względu na ich masę), dla których lista płatnych odcinków drogi S79 (stan na październik 2017 r.) wygląda następująco:
- węzeł Warszawa Lotnisko - węzeł Warszawa Okęcie;
- węzeł Warszawa Okęcie - węzeł Marynarska.
Warto mieć na uwadze, że nie tylko masa całkowita danego pojazdu decyduje o tym, ile za przejazd przez S79 zapłaci jego kierowca. W obliczaniu stawek za podróż S79 brana jest także pod uwagę norma emisji spalin, do której dostosowany jest konkretny pojazd. Generalnie im nowsze, bardziej wymagające normy emisji spalin spełnia samochód lub autobus, tym niższy będzie koszt przejazdu S79, który w przeliczeniu na kilometr może wynieść (stan na październik 2017 r):
- od 0,2 do 0,4 zł dla pojazdów o masie całkowitej 3,5-12 ton oraz autobusów bez względu na ich masę;
- od 0,27 do 0,53 zł dla pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 12 ton.
Osoby kierujące autobusami i pojazdami powyżej 3,5 tony mają jedynie możliwość wniesienia elektronicznej opłaty za podróż trasą S79, do czego potrzebne jest urządzenie viaAUTO. Ten sprzęt przesyła dane o pojeździe do kolejnych przejechanych bramek, na podstawie czego wyliczana jest finalna suma za przejazd poszczególnymi odcinkami drogi ekspresowej S79.
Komentarze